Šiandien, ekspeditorius yra vienas svarbiausių narių krovinių gabenimo procese. Nacionalinis ekspeditorius užsiima transporto organizavimu šalies viduje, o tarptautinis ekspeditorius atsakingas už prekių gabenimą už šalies ribų. Nors pagrindinis jo veiklos tikslas yra krovinių judėjimo organizavimas ir kontrolė, svarbu suprasti, kad ekspeditoriaus veikla susijusi ir su visu tiekimo grandinės valdymu ir organizavimu. Tačiau neapsigaukite, ekspeditorius pats krovinių neveža – jis veikia kaip tarpininkas ir siuntos kelionės koordinatorius. Kitaip sakant, ekspedijavimas vykdomas palaikant betarpišką ryšį su kroviniu ir betarpišką jo priežiūrą, kai siekiama pristatyti siuntą pačiu efektyviausiu, greičiausiu, saugiausiu ir finansiškai palankiausiu būdu. Štai penkios pagrindinės ekspedijavimo proceso funkcijos:
- Krovinio eksportavimas: pirmoji ekspeditoriaus užduotis yra perkelti prekes iš siuntėjo vietos į krovinių vežėjo sandėlį. Ekspeditorius parenka prekėms tinkamą transportą, suranda patikimą vežėją ir saugiai sukrautos prekės pajuda ekspeditoriaus sandėlio link.
- Prekių patikros punktas: atgabenus prekes į sandėlį, ekspeditorius patikrina, ar viskas buvo gabenama be incidentų, ar prekės sandėlį pasiekė nepažeistos.
- Eksporto muitinis įforminimas: prieš išvežant prekes į kitą šalį būtina pasirūpinti dokumentų formalumais. Ekspeditorius veikia lyg muitinės tarpininkas, todėl asmeniškai pasirūpina krovinio apiforminimu ir dokumentų užpildymu.
- Importo muitinis įforminimas: kroviniui pasiekus importo šalį, muitinė patikrina visus dokumentus ir jeigu viskas užpildyta teisingai, krovinys gali būti gabenamas toliau.
- Atvykimas į paskirties vietą: atgabenus krovinį į galutinę paskirties vietą krovinys dar kartą peržiūrimas, sutikrinami dokumentai. Sėkmingai atgabenus prekes, ekspeditorius nukreipia vežėjus į kitą vietą, kurioje paimamas naujas krovinys ir visi procesai vykdomi iš naujo.
Ekspeditoriaus svarba ypač išauga kai reikia vykdyti tarptautinius krovinio pervežimus. Pervežant krovinius iš vienos šalies į kitą ekspeditorius turi susidoroti su skirtingais šalių įstatymais, taisyklėmis ir dokumentais bei tuo pačiu turi sugebėti išlaikyti sklandų krovinio judėjimą nepaisant iššūkių kelyje. Kaip tai pavyksta?
Ekspedijavime naudojamos technologijos
Sklandus ir efektyvus krovinių pervežimas negali vykti be procesuose pritaikytų naujausių technologijų. Būtent jos suteikia galimybę efektyviai valdyti prekių srautus, parinkti geriausią transportą ir maršrutą kroviniams transportuoti, optimizuoti kuro sąnaudas bei teikti naudos pačiai ekspedijavimo paslaugomis besinaudojančiai įmonei. Išskiriamos kelios pagrindinės technologijų tendencijos, atveriančios naujas galimybes ekspedijavimui.
1 tendencija: duomenų naudojimas realiu laiku
Galimybė gauti informaciją realiu laiku padeda pagerinti krovinių pervežimo procesų planavimą, koordinavimą bei užtikrinti efektyvesnį išteklių naudojimą. Ekspedijavimo paslaugas siūlančios įmonės, naudodamosi keitimosi duomenimis įrankiais pagerina krovinių srautus, išvengia spūsčių kelyje, padidina efektyvumą planuojant ir tikslingiau panaudojant darbo jėgą. Prieiga prie realaus laiko duomenų taip pat naudinga ir ekspedijavimo įmonių klientams užsiimantiems prekių ar produktų prekyba. Klientai gali realiu laiku matyti prekių vietą ir nustatyti ar darbas vykdomas efektyviai, ar krovinys laiku pasieks galutinę vietą.
2 tendencija: daiktų internetas (IoT)
Daiktų internetas – tai lyg pagalbininkas padedantis apdoroti, analizuoti bei panaudoti nuolatos augantį duomenų srautą. Būtent IoT technologija dar labiau modernizavo tiek apskritai logistikos, tiek ekspedijavimo procesus. Dabar, logistikos procesuose pritaikytas daiktų internetas leidžia sujungti kelis įrenginius į vieną tinklą ir taip didinti informacijos kaupimo mastus bei jų valdymo našumą. Elektroniniai duomenų mainai leidžia verslui gauti tikslesnę informaciją apie vartotojų įpročius, elgseną, poreikius. Žinant šią informaciją verslai gali įvertinti esamą situaciją rinkoje ir priimti būtinus sprendimus. Tuo tarpu ekspedijavimo įmonėms sudaromos puikios sąlygos efektyviau valdyti prekių judėjimą, sutrumpinti pristatymo terminus, tinkamai panaudoti turimus išteklius bei išvengti žmogiškųjų klaidų. Taigi, technologijų dėka krovinių transportavimas vykdomas produktyviau ir našiau.
Privalumai verslui, dirbančiam su ekspeditoriumi
Bet kuriai įmonei užsiimančiai eksportu ir importu, naudojimasis ekspedijavimo paslaugomis gali suteikti daug naudos. Štai keletas pranašumų:
- Sąnaudų taupymas. Dėl didelio siunčiamų prekių kiekio, ekspeditoriai gali pasiūlyti mažesnes krovinių transportavimo kainas. Ekspeditoriai pasirūpina, kad kiekvienas reisas būtų išnaudojamas maksimaliai efektyviai, tad jeigu kliento prekės neužima viso transportuojamo krovinio, ekspeditoriai sujungia kelių įmonių krovinius į vieną – taip sutaupomos sąnaudos bei sumažinami galutiniai krovinių gabenimo mokesčiai.
- Muitinės žinios. Importuojant ar eksportuojant produktus, labai svarbu žinios ir kompetencija. Kaip jau minėta anksčiau, profesionalūs krovinių ekspeditoriai išmano kitų šalių muitų taisykles, kas leidžia jiems greitai pasirūpinti reikalingais dokumentais, kad prekės laiku pasiektų galutinę paskirties vietą.
- Lankstumas. Vykdant krovinių ekspedijavimą kelių transportu, užtikrinamas lankstus prekių pristatymas. Naudojant naujausias technologijas ekspeditoriai suplanuoja maršrutą taip, kad būtų išvengta procesą stabdančių kliūčių kelyje. Tai itin didelis pranašumas, kai reikia laikytis griežtų pristatymo terminų.
Krovinių ekspedijavimas yra svarbus pasaulinės prekybos aspektas. Ši paslauga leidžia užtikrinti, kad prekės visame pasaulyje judėtų greičiau, tiksliau, efektyviau ir saugiau. Jeigu jums reikia pervežti prekes tarptautiniu mastu, ekspeditoriai gali pasirūpinti tinkamiausia transporto priemone ir parinkti optimaliausią maršrutą prekėms transportuoti. Tam, kad išvengtumėte nesusipratimų, ekspedijavimo specialistai parengia dokumentus, atitinkančius muitinės reikalavimus bei naujausių technologijų dėka užtikrina, kad prekių judėjimą galėtumėte stebėti realiu laiku. Žinant ekspeditorių funkcijas bei pareigas, daug paprasčiau nuspręsti, ar ši paslauga tinka jūsų verslui.