Daugelis tų, kuriems skiepai buvo skirti žadant, kad jie vėl taps normalūs, piktinasi mintimi, kad reikia grįžti į pradinę padėtį. Mokyklos kovoja su prieštaringais pranešimais apie kaukes savo darbuotojams ir mokiniams – likus vos kelioms savaitėms iki jų atidarymo asmeniniam mokymui. CDC rekomendacijos, medicinos specialistų, tokių kaip Amerikos pediatrų akademija, ir vietos įstatymai pateikia rekomendacijas, kurios dažnai prieštarauja viena kitai. Tuo tarpu kai kurie tėvai protestuoja prieš kaukes. Kiti – prieš. Mokytojai pasimetę per vidurį.
Daugeliui gali atrodyti, kad paprastos, pigios ir gyvybę gelbstinčios profilaktikos priemonės politizavimas neturi precedento.
Tačiau taip nėra. Protas dažnai užleidžia antrą vietą įsitikinimų sistemoms. Ir kaip užkrečiamųjų ligų ir visuomenės sveikatos ekspertas, sakyčiau, kad diskusijos dėl kaukių ima panašėti į déjà vu.
Covid 19 ir Prezervatyvai?
Devintajame dešimtmetyje girdėjome: „Noriu mokytis apie AIDS, bet kodėl jūs turite kalbėti apie prezervatyvus? Jie yra prieštaringi ir iš tikrųjų neveikia”.
Dabar girdime: „Aš noriu sužinoti apie COVID, bet ar jūs turite kalbėti apie kaukes? Jos yra prieštaringai vertinamos ir iš tikrųjų neveikia.”
1988 m. man teko garbė dirbti su daktaru Anthony Fauci kaip konsultantui Ligų kontrolės centro Nacionalinėje AIDS mažumų švietimo programoje. Prezervatyvai buvo mūsų prevencijos programų, skirtų ŽIV perdavimo rizikai sumažinti, dalis. Tuo metu apie virusą dar daug kas buvo nežinoma, tačiau buvo gerai žinoma, kad prezervatyvai yra paprastas ir veiksmingas mechanizmas, padedantis užkirsti kelią jo plitimui.
Vis dėlto prezervatyvai buvo vertinami prieštaringai. Mūsų programa buvo kritikuojama. Protestuotojai dažnai sakydavo, kad „mokome jų vaikus užsiimti seksu”.
Lytinis švietimas kurstė šalininkus ir priešininkus, kurie viešose vietose ir mokyklų tarybų posėdžiuose žodžiu puolė vieni kitus. Man asmeniškai buvo grasinama per bendruomenės susirinkimus ir sulaukiau neapykantos skambučių vėlai vakare.
Nelabai kas pasikeitė su COVID, išskyrus tai, kad pyktis kyla socialinėje žiniasklaidoje, dažnai anonimiškai.
2020 m. pradžioje kai kurie šalies politiniai lyderiai siūlė, kad COVID nėra didelė problema ir tiesiog išnyks savaime. Dr. Faučis su tuo nesutiko ir skatino dėvėti kaukes, kad būtų sumažinta COVID perdavimo rizika. Netrukus jis tapo arba palaiminimu, arba prakeiksmu, dažnai priklausomai nuo to, kaip kas nors vertino jo propaguojamą kaukių naudojimą.
Mano profesijos atstovams Faučis laikomas pasaulinio lygio lyderiu dėl savo mokslinio požiūrio į ligas. Tačiau šiandien kai kurios grupės jį žodžiu puola, sakydamos, kad jis padarė didelę žalą visuomenės sveikatai. Jam reikia apsaugos, kad apsaugotų save ir savo šeimą nuo grasinimų nužudyti. Šių grasinimų negalima atmesti kaip tuščių. Žmonės žudo vieni kitus dėl ginčų dėl kaukių parduotuvėse. Protestuotojai sako, kad kaukės „atima jų laisves”.
Šiandien daktaras Faučis, aš ir kiti visuomenės sveikatos priežiūros pareigūnai gąsdinami už tai, kad kalba apie kaukes, lygiai taip pat, kaip prieš 30 metų kalbėjome apie prezervatyvus.
Taigi, kaip reaguoti ir spręsti šias kaukės problemas?
Lygiai taip pat, kaip prieš daugelį metų sprendėme prezervatyvų švietimo klausimą: aiškiais ir tiesioginiais faktais ir pripažinimu, ką žinome ir ko nežinome.
Stengiamės perteikti rūpestingą, kultūrai ir bendruomenei jautrią, sąžiningą ir viltingą žinią. Stengiamės paaiškinti, kad mokslas keičiasi ir mūsų rekomendacijos keičiasi remiantis naujausiais duomenimis, gautais iš patikimų šaltinių, o ne anekdotais. Paaiškiname, kad esame tam, kad pateiktume žalos mažinimo metodus, kuriais bandoma sumažinti riziką. Tačiau taip pat turime būti sąžiningi, kad šios priemonės negali pašalinti rizikos. Nėra jokių garantijų. Lengvų atsakymų nėra, yra tik protingos alternatyvos.
Bus aukų. Tačiau kaukės, kaip ir prezervatyvai, mažina riziką. Mes neprašome iš nieko atimti laisvių. Mes tik siūlome strategijas, kurios padėtų visiems apsisaugoti vieniems nuo kitų, kad sumažėtų mirtinų ligų, tokių kaip COVID-19 ir AIDS, pavojus, ir suteiktų galimybę kitiems ir jiems patiems laisvai gyventi be ligų.
AIDS vis dar yra su mumis. Tačiau dabar ji yra įveikiama mokslo ir visuomenės sveikatos priežiūros pareigūnų darbo dėka, šviečiant visuomenę apie jos pavojus ir kaip nuo jos apsisaugoti. Pasiekti šį tašką nebuvo lengva. Bet mums pavyko. Ir mes galime tai padaryti dar kartą su COVID ir kaukėmis.
Pagal Stephenas Sroka