Kas yra gerieji, blogieji ir transriebalai?
Tam, kad būtų galima suvokti riebalų esmę, pirmiausiai reikėtų sužinoti apie jos tris elementus bei ką jie reiškia.
- Gerieji riebalai – šie yra sudaryti iš mononesočiųjų ir polinesočiųjų rūgščių. Tam tikras kiekis šios rūšies riebalų ne tik, kad nekenkia žmogaus organizmui, bet ir yra privalomas (įdomus faktas yra tas, kad mūsų tautiečių dažniausiai nepasiekia reikiamos gerųjų riebalų normos, todėl atsiranda tam tikrų sutrikimų organizme). Juk kur kas yra dažnesnis reiškinys, kai vartojamas riebus maistas nei pasirenkamos maistingos salotos su avokadu, alyvuogėmis, rapsų aliejumi ir saujelė riešutų (būtent šiuose produktuose yra gausiausia gerųjų riebalų). Na, o maistines medžiagas puikiai skaidyti gali gerosios bakterijos, kurių kokybišką asortimentą galite rasti Ohhira elektroninėje parduotuvėje! Gerųjų riebalų ir bakterijų darbas padės sukurti sveikos imuninės sistemos balansą!
- Blogieji riebalai – šie yra gyvulinės kilmės, todėl turi didelį kiekį sočiųjų riebalų. Šių yra gausu svieste, kiaušiniuose, taukuose, pieno gaminiuose ir mėsoje. Deja, tačiau blogųjų riebalų suvartojamas kiekis yra žymiai didesnis nei gerųjų, todėl reikėtų išties sunerimti. Tam, kad būtų galima nepakenkti sveikatai, sočiųjų riebalų nereikėtų viršyti 10 procentų ribos paroje.
- Transriebalai – ši medžiaga naudojama tada, kai norima prailginti supakuotų produktų galiojimo laiką, o yra gaunami iš augalinių aliejų ir jį papildant vandeniliu. Šių riebalų itin rekomenduojama vengti, nes jie yra gana kenksmingi.
Kodėl svarbu valgyti tą maistą, kuriame yra gerųjų riebalų?
Faktas, kad tie produktai, kurie pilni gerųjų riebalų, nėra tokie artimi lietuvisškai virtuvei ir mūsų mitybos įpročiams – mums labiau yra artima įvairūs bulviniai ir gana riebūs patiekalai nei gausios salotos su tunu arba lašiša. Tačiau norint turėti subalansuotą ir sveiką mitybą, teks šių įpročių atsisakyti ir priimti visiškai priešingus. Tai tikrai nėra dėl kažkokios mados, gerieji riebalai yra labai svarbūs žmogaus sveikatai, o tai užtikrina kokybišką gyvenimo balansą. Taip pat gerieji riebalai suteikia žymiai daugiau energijos, todėl juos aktyviai vartodami, kiekvieną dieną jausitės energingi ir žvalūs.
Kokį poveikį turi gerieji riebalai?
- turi nemažai įtakos nervų sistemai, emocinei ir net intelektualinei brandai
- gerina regėjimo funkciją
- stiprina imunitetą
- stimuliuoja kalcio įsisavinimą organizme bei didina šio mineralo kiekį kauliniame audinyje
- galima vartoti tada, kai turima problemų su aukštu kraujospūdžiu
- mažina kraujo krešėjimą
- aktyviai kovoja su bloguoju cholesteroliu
- dalyvauja hormonų serotonino ir dopamino gamyboje