Populiariausias produktų kūrimo / projektų valdymo metodas – Scrum: kodėl jį renkasi daugelis komandų?
Vienas populiariausių produktų kūrimo / projektų valdymo metodų šiandien yra Scrum. Scrum – tai inovatyvus metodas, kurio metu darbas yra organizuojamas ribotos trukmės įvykiais – sprintais. Ši metodika remiasi trimis pagrindiniais principais: skaidrumu, patikrinimu ir pritaikymu. Teigiama, kad būtent šie principai padeda komandai efektyviai siekti tikslų, greitai reaguoti į pokyčius, laiku priimti pakeitimus ir taip užtikrinti sėkmę.
- Skaidrumas: visi projekto vykdymo metu atliekami darbai turi būti atviri ir matomi, t.y. bet kuris projekto dalyvis turi turėti prieigą prie darbų sąrašų, diagramų bei vertinimų. Negana to, šis principas apima ir visų komandos narių vienodą supratimą, koks iš tiesų yra tikslas.
- Patikrinimas: Scrum komanda turi nuolat tikrinti artefaktus ir lyginant darbo procesus kuo anksčiau pastebėti nuokrypius. Tai leidžia laiku atlikti pakeitimus, imtis reikalingų veiksmų darbo našumui gerinti, priimti teisingus sprendimus kuriamo produkto ar paslaugos tobulinimui.
- Pritaikymas: jeigu tikrinimo metu buvo pastebėta, kad tam tikri procesų nuokrypio rodikliai viršija priimtinas ribas, o galutinis produktas neatitinka klientų lūkesčių, procesas arba kuriamas produktas / projektas turi būti tobulinamas tol, kol atitinka aukščiausius reikalavimus. Geriausia, kai korekcija atliekama kuo anksčiau – taip sumažinami tolimesni nuokrypiai ir galimi nuostoliai.
Tiesa, tam, kad projektas būtų vykdomas sėkmingai, kiekvienas komandos narys turi vadovautis šiais principais, žinoti savo pareigas ir kokybiškai vykdyti jiems priklausančias užduotis.
Scrum metodo metu komanda yra suskirstyta pagal vaidmenis – 1. Produkto šeimininkas (Product Owner); 2. Kūrimo komanda; 3. Scrum meistras (Scrum Master). Nors gali atrodyti, kad kūrimo komanda turi tiesiog gebėti profesionaliai atlikti produkto šeimininko paskirtas užduotis, iš tikrųjų Scrum komanda yra savitvarkė ir daugiafunkcinė. Tai reiškia, kad pati komanda pasirenka, kokiu būdu geriausia atlikti darbus. Be to, daugiafunkcinės komandos nariai turi visas darbui reikalingas atlikti kompetencijas ir nepriklauso nuo tų, kurie nėra komandos nariai. Visgi norint užtikrinti komandinio darbo efektyvumą bei kuriamo produkto/paslaugos sėkmę, žinoti tris Scrum metodo principus neužteks. Štai kodėl visiems komandos nariams rekomenduojama baigti bent pagrindinius Scrum mokymus.
Scrum Master mokymai – ne tik Scrum meistrams, bet ir visai komandai
Nors šis mokymo kursas yra pavadintas Scrum Master (Scrum meistro) mokymais, tačiau jį išklausyti naudinga kiekvienam Scrum komandos nariui arba su šia metodika dirbančiam asmeniui. Jei norite pagerinti komandos darbo našumą taikydami Scrum projektų valdymo metodą, bet trūksta teorinių ir praktinių žinių, Scrum Master mokymai gali padėti jas įgyti. Kursų metu kalbama apie tai, kas yra Agile, Scrum, kokie jų principai, kokie pagrindiniai Scrum elementai ir praktikos. Be to, galima sužinoti apie Scrum projektų valdymo metodo komandos narių vaidmenis ir atsakomybes. Kiekvienas mokymų dalyvis gali išmokti efektyviai planuoti projekto darbus ir produkto išleidimą. Daug dėmesio skiriama svarbioms Scrum projektų valdymo metodo dalims – sprintų planavimui bei peržiūrai, retrospektyvoms.
Scrum meistro mokymo kursas apima ne tik teorines žinias, bet ir praktinį jų pritaikymą. Praktika mokymų metu įgyjama per imitavimą, situacijų simuliacijas, pratimus ir vaidmenų žaidimus. Tai padeda geriau įsisavinti teorines žinias bei jas vėliau efektyviai pritaikyti savo projektų vykdymo komandoje. Tačiau svarbu nepamiršti, kad Scrum metodas yra paremtas nuolatiniu mokymusi bei tobulėjimu, todėl pabaigus šį kursą turėtumėte toliau gilinti savo žinias bei semtis naujų įgūdžių iš patikimų šaltinių ar kitų mokymų.
Po intensyvaus mokymo kurso kiekvienas dalyvis gali tapti sertifikuotu Scrum meistru. Tereikia visas įgytas žinias pademonstruoti laikant sertifikuoto Scrum meistro egzaminą. Kadangi mokymai vyksta itin interaktyviai, bendradarbiaujant su tikraisiais savo srities žinovais, išlaikyti egzaminą nebus sunku.
Taikant Scrum metodą didelis vaidmuo tenka produkto šeimininkui: kaip šį vaidmenį tinkamai atlikti?
Kadangi labai svarbų vaidmenį visoje Scrum komandoje atlieka produkto šeimininkas (jis atsakingas už maksimalią sukurto produkto vertę), labai svarbu gerai išmanyti visas šiam žmogui tenkančias atsakomybes. Geriausiai produkto šeimininko pareigas ir atsakomybes galima įsisavinti dalyvaujant produkto šeimininko (Product Owner) mokymo kurse. Jis padės įgyti trūkstamų žinių ir visą tai pritaikyti praktikoje. Intensyvūs mokymai padeda suprasti Agile principus, išmokti svarbiausius terminus ir įgyti supratimą, kaip veikia Scrum metodas. Be to, kurso metu dalyviai supažindinami su kitų komandos narių vaidmenimis ir atsakomybėmis, kas palengvina bendravimą ir bendradarbiavimą komandoje.
Bene svarbiausios produkto šeimininko atsakomybės yra tarpininkauti tarp komandos ir klientų, todėl jis turi mokėti įsiklausyti. Be to, šias pareigas užimantis asmuo privalo mokėti kurti projekto įgyvendinimo viziją, dokumentuoti vykdomus procesus, kokybiškai ir suprantamai apibrėžti reikalavimus, valdyti projektą, prognozuoti išleidimus, teikti ataskaitas, nustatyti vertę ir valdyti rizikas. Kadangi produkto šeimininkui atsakomybių tenka tikrai daug, tam, kad visi darbai būtų vykdomi tinkamai būtinas geras pasirengimas. Dėl to produkto šeimininko mokymo kursas yra intensyvus, produktyvus ir išsamus. Šį kursą rekomenduojama baigti visiems norintiems tapti sertifikuotais ir gerai savo vaidmenį išmanančiais produkto šeimininkais.
Kiti naudingi mokymai projektus vykdančioms komandoms: kokie jie?
Kadangi projektus vykdančią komandą sudaro ne vienas asmuo, o kiekvienas jai priklausantis narys yra individuali asmenybė, turinti skirtingą patirtį ir savitą charakterį, sėkmingam komandiniam darbui gali prireikti ir kiek daugiau mokymų. Dažniausiai komandoms naudingi efektyvios vidinės komunikacijos mokymai, kurie padeda lengviau bendrauti ir bendradarbiauti tarpusavyje. Taip pat labai vertinga pasimokyti komandos susitelkimo, motyvacijos palaikymo, įsiklausymo, pagarbos tarp komandos narių kursų. Atminkite, svarbu ne tik komandos narių profesinės kompetencijos, bet ir psichologinė atmosfera darbe. Na, o kiekvienas abejojantis Agile ar Scrum nauda verslui, turėtų išklausyti bent vieną Agile projektų valdymo kursą.