Už ką atsakinga automobilių alyva?
Mūsų transporto priemonių varikliai sudaryti iš daugybės judančių dalių, kurios veikdamos nuolat trinasi viena į kitą. Nepakankamai apsaugoti elementai tokio kontakto metu nusitrins ir dėl to suges. Automobilių alyvos yra atsakingos už trinties mažinimą ir variklio dalių apsaugą. Tačiau tai dar ne viskas – jų dėka galime pasikliauti savo automobilio „širdies“ švara ir ilgesniu patvarumu. Alyvos papildomai sandarina ir aušina pavaros bloką.
Automobilių alyvų rūšys
Rinkoje yra trys variantai. Juos atpažinsime tiek iš savybių, tiek iš žymenų. Jiems priklauso:
- Sintetinė alyva
Šiuo metu geriausias ir labiausiai paplitęs variantas – kokybiškas ir suderinamas su naujomis technologijomis. Aliejus sukuria daugelio cheminių junginių sintezė. Sintetinių alyvų etiketėje matysime tokius ženklus kaip: 0w20 alyva, todėl ji yra atspari tiek žemai, tiek aukštai temperatūrai.
- Mineralinė alyva
Ji yra klampesnė nei jo sintetinis konkurentas. Dirbant su tokio tipo alyva, variklyje gali atsirasti daugybė teršalų – tai nėra šiuolaikiškas pasirinkimas. Jų silpnoji vieta – efektyvumas žemoje temperatūroje.
- Pusiau sintetinė alyva
Kaip galime atspėti, ši parinktis yra dviejų ankstesnių variantų derinys. Tai suteiks varikliui didesnę švarą ir apsaugą, palyginti su mineraline alyva.
Klampumas – ką tai reiškia?
Paprasčiau tariant, klampumas yra reikšmė, rodanti, kaip greitai teka alyva. Rinkoje yra variantų su mažomis ir didelėmis šio rodiklio reikšmėmis. Kuo didesnis klampumas, tuo nenoriai teka alyva. Svarbi pasirodo ir temperatūra – šiltoje aplinkoje tokio tipo skystis teka greičiau.
Tinkamai parinkta alyva atlaikys visas temperatūras – garantuos greitą užvedimą tiek žiemą, tiek vasarą. Be to, ji paskleis tobulo dydžio sluoksnį. Bet kaip mums žinoti kurią pasirinkti? Dažniausiai naudojamas skirstymo kriterijus yra tas, kurį nustatė SAE (Automobilių inžinierių draugija). Tai yra jų žymėjimai, kuriuos galima rasti ant kiekvienos automobilio alyvos.