Taigi, bėgant laikui keičiasi aplinkybės ir mūsų galimybės. Veikiausiai nustebtumėte sužinoję, kad dronų pritaikomumo galimybės šiame pasaulyje vis plečiasi ir įgauna „naujų spalvų“. Tad kam ateityje bus naudojami dronai?
- Fotografavimas ir filmavimas. Tai išliks viena iš pagrindinių drono funkcijų ateityje. Visgi, naujovių galima tikėtis ir šioje srityje. Tiek fotografavimas, tiek filmavimas iš oro taps vis profesionalesnis ir įgaus populiarumą ne tik kino ar nekilnojamojo turto industrijose, tačiau ir marketingo bei komunikacijos srityse. Reguliarios fotografavimo ir filmavimo dronu paslaugos bus reikalingos visiems, siekiantiems originalumo ir besistengiantiems kūrybiškai pateikti savo siūlomas paslaugas ar produktus. Be abejo, atitinkamai augs ir profesionalių drono pilotų (turinčius atitinkamą išsilavinimą, leidimus bei tam reikalingą techniškai tvarkingą įrangą) paklausa.
- Siuntų pristatymas. Prognozuojama, kad jau kelerių metų bėgyje į priekį išsiverš neįtikėtina technologinę naujovė – dronais skraidinamos siuntos. Ekspertų teigimu, tai bus neįtikėtinas proveržis rinkoje, kuris padės pamatus naujoms technologijoms bei atradimams. Jeigu kūrėjams pavyks pritaikyti dronus saugiam siuntų gabenimui, tuomet siunta galės pasiekti gavėją pusvalandžio bėgyje po to, kai pirkėjo pervesti pinigai pasieks įmonės sąskaitą. Tokiai priemonei pasiteisinus, bent keliskart išaugs dronų paklausa, o siuntų pervežimo tarnybos bus priverstos nedelsiant reaguoti į kintančią situaciją ir prie jos prisitaikyti, jeigu tik norės išsaugoti klientus.
- Pagalba žemdirbystėje. Dar viena sritis, kurioje ganėtinai sparčiai sau skinasi kelią dronai, tai – žemdirbystė. Atlikti tyrimai parodė, kad laukų, kuriuose vykdoma ūkinė veikla, priežiūra būtų paprastesnė ir pigesnė, jeigu į pagalbą būtų pasitelkiami dronai. Nors jie, be abejo, negalėtų tinkamai paruošti dirvožemio sėjai ar nuimti derliaus, tačiau reikšmingai sutaupytų laiko atliekant tokius darbus kaip sėjimas, tręšimas ar laistymas. Tokios technologijos ne tik leistų sumažinti žmogiškųjų pajėgumų kaštus, tačiau ir prisidėtų sprendžiant eilę aplinkosaugos Europoje klausimų.
- Specialiųjų tarnybų darbą palengvinanti priemonė. Dronai kaip pagalbinė priemonė taip pat itin liaupsinami specialiųjų tarnybų. Ypatingai – policijos ir ugniagesių. Pirmuoju atveju, dronai praverčia užtikrinant eismo saugumą – jie matuoja greitį, atstumą tarp transporto priemonių, fiksuoja kelių eismo taisyklių pažeidimus. Tuo tarpu antruoju atveju, tai ugniagesiams tampa nepamainoma priemone, leidžiančia padidinti darbo efektyvumą gesinant tiek nedidelius gaisrus, tiek veikiant didesnio masto, rimtuose incidentuose. Būtent dronų pagalba gautas vaizdas iš paukščio skrydžio jiems leidžia pamatyti gaisro židinį, ugnies plitimo kryptį, netoliese esančius vandens šaltinius ir kt. Manoma, kad artimiausiu laiku dronai turės papildomų funkcijų, kurios leis specialiosioms tarnyboms dar našiau atlikti savo darbą.
- Valstybės ir jos sienų saugumo užtikrinimas. 2019-aisiais beveik pusė pasaulio šalių savo valstybės sienų apsaugai naudojo dronus. Tikėtina, kad per ateinančius penkerius metus šis skaičius reikšmingai išaugs. Tai priemonė, kuri leidžia reguliariai atlikti žvalgybą, o tuo pat metu sutaupyti žmogiškųjų resursų arba, esant pavojingai situacijai, jais tiesiog nerizikuoti. Mokslininkų teigimu, stebint pasaulines tendencijas neabejojama, kad dronai taps viena iš pagrindinių valstybių kovos ir gynybos priemonių. Būtent naudodami dronus JAV kariai pastaruoju metu vykdo sėkmingas operacijas prieš įvairias teroristines organizacijas Artimuosiuose Rytuose.
- Populiarėjanti sporto šaka. Neįtikėtina, tačiau dronai be savo neginčijamos naudos visuomenėje, pelno vis didesnes simpatijas sporto srityje. Prognozuojama, kad kelią į profesionalaus sporto pasaulį besiskinančios dronų varžybos, greitai įgaus vis didesnį populiarumą tiek Vakaruose, tiek Azijos regione. Viena iš svarbiausių to priežasčių – varžybose gali dalyvauti kone kiekvienas, gebantis valdyti droną. Jeigu tikėsime specialistų prognozėmis, šiai sporto šakai išlaikant stabilų susidomėjimo augimo tempą, jau po 4-6 metų jos populiarumas pasaulyje konkuruos su F1 lenktynių žiūrimumu. Ar taip bus iš tikrųjų? Neilgai trukus pamatysime.
- Dronų naudojimas nelegaliais tikslais. Galiausiai, nors dronai ir yra plačiai naudojami visuomenės saugumui užtikrinti bei žmogiškųjų resursų taupymui, tačiau jie pasaulyje neretai pasitelkiami siekiant įgyvendinti ir piktus kėslus. Manoma, kad tokių bandymų ateityje vis daugės. Svarbu pažymėti, kad dronus naudoja ne tik nuo teroristų besiginančios valstybės, tačiau ir patys teroristai. Taigi, dronas tampa nuotoliniu būdu valdomu ginklu, kuriuo gali būti žudomi žmonės, naikinamos transporto priemonės, valstybei reikšmingi pastatai, pastatų kompleksai ar pan.
Taigi, apibendrinant galima teigti, kad dronai turi didelį potencialą bei pritaikomumą praktikoje. Visgi, kaip jie bus panaudoti, didžiąja dalimi priklauso tik nuo dronų valdytojų bei jų turimų tikslų. Galiausiai, reikia neatmesti tikimybės, kad dronų ateitis gerokai pranoks mūsų turimus lūkesčius bei aukščiau išvardintas prognozes.
REKLAMA