Šiandien sunkiai surasime suaugusį žmogų, kuris nebūtų pasiėmęs didesnės ar mažesnės paskolos. Tai tapo visiška norma šiuolaikiniam gyvenime. Tik dažnai žmonės tiesiog nemoka paskaičiuoti, kokia paskola jiems tinkamiausia. Rinktis anuitetą arba linijinį mokėjimą? Rinktis greitą kreditą ar paskolą banke? Taigi, apie tai, kokias klaidas darome imdami paskolas.
Rinktis anuitetą ar linijinį metodą?
Anuitetas – kai įmokos mokamos vienodo dydžio iki pat paskolos grąžinimo. Linijinis metodas – kai palūkanos perskaičiuojamos kiekvieną mėnesį. Tai reiškia, kad didžiausios įmokos bus didžiausios pirmais metais, o vėliau jos mažės. Taigi, kokį metodą pasirinkti – anuitetą ar linijinį? Pasirinkus pirmą variantą išlošite tuo, kad įmokos bus mažesnės, tačiau sumokėsite daugiau palūkanų bankui ar kitai kredito įmonei. Linijinis metodas patrauklus tuo, jog sumokama mažiau palūkanų, nes jos mažėja palaipsniui. Tačiau turi vieną trūkumą – pirmųjų metų įmokos yra gana didelės. Turint pakankamai santaupų ir žinant, kad ateityje pajamos nesumažės, šis būdas išties gali būti tinkamas.
Su nekilnojamuoju turtu susieto kredito įstatymas numato, kad kiekvienas kredito davėjas, turėtų pateikti ir paskolos grąžinimo variantus: nurodyti kredito palūkanų normos rūšį, įmokų dydį, jų skaičių ir mokėjimo periodiškumą. Nors pateikti tokius duomenis nėra kredito davėjui privaloma, bet dažnai pateikiamos kitos tokių duomenų apskaičiavimo galimybės. Sakykim, skaičiuoklės.
Neišsiaiškinama tikroji paskolos kaina
Didelė klaida, kurią daro paskolos gavėjai – neišsiaiškinama tikroji paskolos kaina. Dažniausiai žiūrima tik to, kokias palūkanas teks mokėti. Be abejonės, tai svarbu. Tačiau reikia pasidomėti ir administravimo, sutarties sudarymo kainomis ar papildomais banko mokesčiais.
Tiksliausiai paskolos kainą nusako bendra vartojimo kredito kainos metinė norma.Ji parodo ne tik sugrąžinamą paskolos dalį ir palūkanas, bet ir minėtus sutarties ar administravimo mokesčius. Dar puikiau jeigu turime galimybę palyginti paskolos pabrangimą Jis apskaičiuojamas iš bendros grąžintinos sumos atėmus bendrą skolinimosi sumą. Taigi, paskolos kainos skaičiavimas tik mėnesinėmis įmokomis – didelė klaida.
Susigadinama kreditingumo rodikliai
Žmonės dažniausiai susigadina kreditingumo istoriją, kai nesilaiko pasiimtos paskolos išmokėjimo sąlygų. Pradelsti mokėjimai visada fiksuojami kredito istorijoje. Gal tiesiog tikimasi, jog kitos paskolos jau niekada neprireiks. Bet gyvenimas dažnai diktuoja savo sąlygas ir kai imama kita paskola, paprastai bankai ir greitų kreditų įmonės vadovaujasi ta sukurta buvusio kredito istorija.
Jeigu jau taip nutinka, kad sumažėja finansinės galimybės, būtinai reikia tartis su įmone, iš kurios imta paskola. Dažnai permąstomos galimybės ir kažkuriam laikui suteikiamos palankesnės mokėjimo sąlygos. Taigi, nesusigadinsite kredito istorijos ir išvengsite nemalonių, net psichologiškai slegiančių pranešimų apie nesumokėtas įmokas.
Paskola imama prispaudus finansinėms bėdoms
Taip, žmonės dažnai paskolos griebiasi prispaudus finansiniam nepritekliui. Specialistai sako, jog tai labai blogas scenarijus, nes tai įsuka į nesibaigiantį paskolų ratą. Paskolomis dengti finansines bėdas – reiškia, jog tikriausiai neužilgo reikės imti dar kitą paskolą. Esant prastai finansinei padėčiai dažnai mėnesines įmokas būna sunku sumokėti, nes nelieka pinigų būtinoms išlaidoms.
Pasitikima viena įmone
Specialistai pastebi, jog renkantis paskolą dažnai pasidomima tik vienos įmonės paslaugomis. Sakykim, žmogus turi sąskaitą kažkokiam banke. Labai tikėtina, jog ir paskolą jis ims iš to banko. Bankininkai sako, jog dažna tokio elgesio priežastis – įprotis. Žmonės įtikina save, jog jiems gerai pažįstamos įmonės suteiktos paslaugos yra palankiausios ir net neieško kitų variantų.
Banke paskolos paprastai imamos keleriems metams. Daugelis galvoja, jog banko paskola sutaupo palūkanų. Tikrai nereikėtų tuo vadovautis ir aplankyti bent kelias paskolų suteikimo įmones.