Pirmojo žingsnio atsiradimą jau aptarėme – tai pirkimo motyvacija. Perkame pirmą kartą, antrą ar dešimtą, vis tiek pradedame nuo to, ko mums reikia, t. y. pagrindinių poreikių. Reikės automobilio ilgoms kelionėms ar trumpoms? Erdvesnio ar mažesnio? Ekonomiškesnio, elektrinio, hibrido ar visgi dar kliausimės benzinu, dyzelinu ar dujomis iki 2030 metų? Renkantis, be kita ko, labai svarbu įvertinti ir saugumą bei komplektaciją nepriklausomai tai naujas ar naudotas automobilis. Kai kurios saugumo funkcijos, pavyzdžiui kaip pypsėjimas, kai kitas automobilis atsiranda aklumo zonoje ir panašios, gali būti integruotos vienoje modelio komplektacijoje, o kitoje – ne. Todėl žinant modelius dar kartą gerai perskaitykite nuvykę į vietą, ar tikrai šioje komplektacijoje yra viskas, ko pageidaujate. Taip pat, nepermokėkite už funkcijas, kurių Jums nereikia. Jei neketinate traukti namelio ant ratų, tad nesirinkite ir komplektacijos su tokia galimybe, kadangi gali tekti mokėti brangiau. Tačiau, jei visgi ketinate tokį traukti, įsitikinkite, ar Jūsų išsirinktas automobilis turi tokią galimybę. Rekomenduotina išbandyti sėdėti gale, jei ketinate vežioti vaikus. Taip pat įsitikinti ar tvirtai įsitalpins automobilinė kėdutė. Jei ketinate vežiotis šunį bagažinėje – reikalingas tinklas, kuris taip pat rekomenduojamas ir vežant įvairius daiktus bagažinėje, kad avarijos atveju daiktai netaptų sužalojimo priežastimis, o šuo netaptų avarijos priežastimi, jei kartais išsigąstų ir bandytų perlipti iš bagažinės ant šeimininko, kuris vairuoja automobilį, kelių ir sukeltų sumaištį.
Perkantys naudotą automobilį gali susidurti su nesąžiningais pardavėjais, tad paranku užsisakyti ataskaitą apie automobilio istoriją su VIN kodu ir išsiaiškinti kiek šeimininkų jis turėjo, kiek kilometrų nuriedėjo, ar turėjo rimtų avarijų ar gedimų bei palyginti šią informaciją su pardavėjo pateikiama. Taip pat tokiu atveju naudinga naudotą automobilį prieš perkant patikrinti autoservise ir sužinoti iš eksperto kas dar būtų tvarkytina greitu metu, kiek kainuoja automobilio išlaikymas, remonto darbai, reguliarios patikros. Kitas aspektas, paskaičiuoti, kiek kainuos pirkimas ir visos paslaugos susijusios su automobilio įsigijimu. Taip pat vėliau galite nusipirkti papildomą draudimą ar prasitęsti garantiją. Jei abejojate, dėl funkcijų – visada geriau palaukti tinkamo varianto, o jei viskas tiko ir patiko, liko išbandyti jį vairuoti ir pasižiūrėti, ar sugebėsite „susikalbėti“ su šiuo automobiliu. „Valio!“,
„Valio!“, susitvarkėte dokumentus ir riedate namo su naujais „ratais“. Kadangi kiekvienam svarbu išlaikyti automobilio vertę, pats laikas įsigyti ar prasitęsti plovyklos abonementą, jei neturite, kur nuplauti automobilio. Tai ypač svarbu, kadangi ant neplaunamo automobilio susidaro nešvarumų sluoksnis, kuris gali paveikti viršutinį dažų sluoksnį. Jį pažeidus, automobilis gali pradėti rūdyti, o laiku neužkirtus tam kelio, gali tekti keisti visą detalę. Kitas iš elementarių automobilio priežiūros veiksmų: kas 7500 kilometrų arba 3-6 mėnesius, priklausomai nuo važinėjamų atstumų, keisti variklio tepalą vis reguliariai patikrinant jo lygį. Po žiemos įsitikinkite, ar valytuvai nebraižo stiklo. Galbūt laikas juos pakeisti? Kas 10000–20000 kilometrų arba 1–2 metus keiskite oro filtrą. Kuro filtrą rekomenduojama pasikeisti prieš žiemą, kad kuro sistemoje nesikristalizuotų vanduo. Jei naudotas automobilis ima sunkiau vestis – patikrinkite variklio žvakes ir automobilio akumuliatorių. Akumuliatoriai paprastai tarnauja apie 5–6 metus. Rekomenduojama juos pasitikrinti kas pusę metų. Jei įsigijote elektromobilį, tuomet vertinkite jo baterijos gyvavimo laiką pagal gamintojo nuorodas, t. y. 10–20 metų, nors daugelis gamintojų vidutiniškai duoda tik 8 metų arba atstumui iki 160 000 kilometrų garantijas. Kalbant apie reikalus po kapoto, būtina tikrinti visų skysčių lygį, t. y. tiek aušinimo skysčio, langų apiplovimo skysčio, stabdžių skysčio. Pastovi automobilio priežiūra apima ir padangų būklės sekimą. Kas 10 000 kilometrų rekomenduojama apkeisti padangas, kad protektoriai dėvėtųsi tolygiau ir būt užtikrinamas geras sukibimas su keliu. Na ir be abejo, tvarkos palaikymas salone. Daug smagiau riedasi, kai automobilis skaniai kvepia ir įsėdus malonu liestis prie vairo.
Priklausomai nuo važinėjamo atstumo, aplinkos ir manieros priklausys ir automobilio tarnavimo laikas. Pajudėdami iš vietos ramiau, o ne „išmynę dugną“, sumažinsite tiek kuro sąnaudas, prailginsite padangų ir variklio gyvavimo laiką, tiek prailginsite savo ir kitų nervų ląsteles. Jei norisi adrenalino, verta surasti kitų sprendimų jį patirti, ne automobilio greitesnio nudėvėjimo ir žmonių saugumo sąskaita. Išsaugota automobilio vertė Jums pasitarnaus parduodant automobilį. Perkant naudotą automobilį visada malonu žinoti, kad savininkas tausojo automobilį ir tai prideda tam tikros vertės. Nors dažnai galime būti apgauti stereotipo, kad „moteris vairavo automobilį“, nes „visos moterys vairuoja automobilį ramiai“, bet visi mes skirtingi. Parduodant automobilį nuspręskite, ar svarbiausia greitai parduoti, ar gauti maksimalią sumą už vertę. Vertę padidins ir automobilio istorijos ataskaita, kurią rasite savo https://www.carone.app programėlėje, kurioje beje, galite ir parduoti savo automobilį. Apsižvalgykite panašių modelių kainas rinkoje. Jei norite vis dar gauti pakankamai nemažą sumą už automobilį bei nenorite investuoti į atsargines dalis, rekomenduojama parduoti jį pravažiavus 100 000 kilometrų arba praėjus penkiems metams. Sutvarkykite įmanomus defektus, išvalykite automobilį, susirašykite pliusus, minusus ir įdėję skelbimą laukite tinkamo pirkėjo.
Pasibaigus vienam automobilio gyvavimo ciklui, pradedame kito automobilio gyvavimo ciklą ir prie to reikėtų priprasti bei žvelgti ne tik į dabartį, bet ir į ateitį. Vidutinis fizinių asmenų naudojamų automobilių amžius Lietuvoje apie 16 metų, o 1–5 metų senumo automobilių registruota apie 7,5 % visų automobilių, tad greičiausiai, jei įsigijome naują automobilį, jį perleisime kitam, o jei neperkame naujo, tad pirksime naudotą ir greičiausiai tikimės prižiūrėtos ir mylėtos transporto priemonės. Būkime naudingi vieni kitiems ir džiaukimės „naujais ratais“!