Be to, už žolės deginimą pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 286 straipsnį numatyta administracinė atsakomybė. Už nepilnamečių paauglių nusižengimus atsako jų tėvai. Už sausos žolės, nendrių, nukritusių medžių lapų, šiaudų, laukininkystės ir daržininkystės atliekų deginimą, pažeidžiant aplinkos apsaugos reikalavimus, piliečiams gali būti skirta nuo 30 iki 230 eurų bauda, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 60 iki 300 eurų. Taip pat teks atlyginti gamtai padarytą žalą, kuri kartais siekia ne vieną tūkstantį eurų.
Raseinių priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba įspėja, kad kaip ir kiekvieną pavasarį, kai susidaro palankios sąlygos kilti gaisrams atvirose teritorijose, bus vykdomi reidai sausos žolės ir kitų augalinės kilmės atliekų degintojams nustatyti.
Primename, kad vadovaujantis „Aplinkos apsaugos reikalavimais deginant sausą žolę, nendres, šiaudus bei laukininkystės ir daržininkystės atliekas“, patvirtintais aplinkos ministro 1999 m. rugsėjo 1 d. įsakymu Nr. 269:
-
Sausą žolę, nendres, nukritusius lapus, šiaudus, laukininkystės, daržininkystės ir kitas augalinės kilmės liekanas lauko sąlygomis leidžiama deginti tik surinktas (sugrėbtas) į krūvas, kai nėra galimybių jų kompostuoti arba kompostavimas gali sąlygoti augalų kenkėjų plitimą. Deginimo vieta turi būti ne arčiau kaip 30 metrų nuo statinių. Deginimas turi būti nuolat stebimas, o jam pasibaigus smilkstančią ugniavietę būtina užgesinti – užpilti vandeniu, smėliu ar pan.
-
Draudžiama deginti ražienas, taip pat nenupjautą ir nesurinktą (nesugrėbtą) žolę, nendres, javus bei kitas žemės ūkio kultūras, taip pat nenupjautus ar nenukirstus sumedėjusius augalus, išskyrus laukinių augalų deginimo atvejus, numatytus Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatymo nustatyta tvarka patvirtintuose gamtotvarkos planuose.
-
Draudžiama surinktus augalus, jų dalis ar krūvas deginti miškų gaisrams kilti palankiomis dienomis, tai yra esant IV–V klasės miškų gaisringumui (šias sąlygas nustato Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba, jas skelbia žiniasklaida).
-
Draudžiama augalus, jų dalis ar krūvas deginti miškuose, aukštapelkėse, durpingose vietose ar arčiau kaip 50 metrų nuo šių teritorijų, taip pat miestuose ir miesteliuose (išskyrus laužų kūrenimą tam skirtose vietose).
-
Draudžiama kartu ar atskirai su augalinės kilmės atliekomis deginti buitines, pramonines ir kitas atliekas, išskyrus neapdorotą medieną (nedažytą, nelakuotą, neimpregnuotą ir pan.).
-
Sumedėjusias augalų dalis (šakas, stiebus, šaknis ir pan.) leidžiama deginti lauko sąlygomis tik tuo atveju, jei nėra galimybių jų panaudoti ūkio reikmėms (pvz., šilumos gamybai, mulčiaus gamybai ir pan.) arba tai būtų ekonomiškai nuostolinga.
-
Jei deginamo kiekio tūris viršija 5 m³ arba deginama keliose vietose vienu metu, apie deginimo vietą ir laiką būtina ne vėliau kaip prieš 1 valandą telefonu pranešti artimiausiam Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos padaliniui ar atitinkamai girininkijai.
-
Žemės savininkai, naudotojai ir valdytojai, kurių žemėje nesilaikoma šių reikalavimų, taip pat kiti asmenys atsako administracine ir civiline tvarka ir privalo atlyginti aplinkai padarytą žalą.
Palikti be priežiūros deginamas šiukšles, augalinės kilmės atliekas ir besikūrenančius laužus griežtai draudžiama. Smilkstančią ugniavietę būtina užgesinti.
Už žolės ar šiaudų deginimą atvirose vietovėse arba jų nenušienavimą rudenį, kai sudaromos sąlygos kilti gaisrui, gali būti taikoma ne tik administracinė atsakomybė, bet ir kreipiamasi į Nacionalinę mokėjimo agentūrą prie Žemės ūkio ministerijos dėl piniginių išmokų už deklaruotus pasėlius sustabdymo.
Ugniagesiai dar kartą ragina gyventojus nedeginti pernykštės žolės. Pastebėjus tokius gaisrus – elkitės atsakingai ir nedelskite.
Ką daryti pastebėjus degančią žolę:
-
Nepraeikite abejingai – jei gaisras nedidelis, bandykite jį užgesinti: plakite liepsną medžių šakomis, užtrypkite kojomis, pilkite smėlį ar vandenį.
-
Gaisravietę galima apskrosti grioveliais, kad ugnis neplistų toliau.
-
Jei matote, kad ugnis plinta, nedelsdami skambinkite bendruoju pagalbos telefonu 112.