„Dėl ilgai užtrunkančių procedūrų savivaldybėms kyla daug sunkumų konkurencingai dalyvauti itin dinamiškoje nekilnojamojo turto rinkoje. Lankstesnės procedūros leis sutrumpinti ir supaprastinti pirkimo procesą, todėl savivaldybės galės greičiau aprūpinti gyventojus socialiniais būstais“, – sako ekonomikos ir inovacijų viceministras Vincas Jurgutis.
Pavyzdžiui, pastaruosius trejus metus Vilniaus savivaldybė 12 kartų skelbė socialinio būsto pirkimus, o nupirko tik 44 butus. Šiuo metu vien Vilniaus miesto savivaldybei prašymus dėl socialinio būsto yra pateikę daugiau kaip 1 600 asmenų.
Taikant naują reguliavimą, savivaldybėms nepavykus įsigyti reikiamo skaičiaus socialinių būstų įprastu skelbiamų derybų būdu, bus galima ieškoti potencialių būsto pardavėjų pagal viešai skelbiamą informaciją. Siekdamos skaidrumo, savivaldybės savo interneto svetainėje turės skelbti informaciją apie vykdomas neskelbiamas derybas dėl socialinio būsto įsigijimo, o kiekvienas suinteresuotas asmuo galės pasiūlyti reikalavimus atitinkantį butą.
Be to, norint palyginti siūlomą kainą, užuot atlikus individualų nekilnojamojo turto vertinimą, bus galima naudoti VĮ Registrų centro kasmet atnaujinamus duomenis apie šio turto vidutinę rinkos vertę. Nekilnojamojo daikto individualus vertinimas bus atliekamas tik tuo atveju, jei kaina bus daugiau kaip 10 procentų didesnė už nekilnojamojo turto masinio vertinimo metu nustatytą vidutinę rinkos vertę arba jei savivaldybei kiltų pagrįstų abejonių, kad siūlomo įsigyti socialinio būsto rinkos vertė gali būti mažesnė.
Taip pat savivaldybėms numatyta galimybė pasirašyti preliminariąją pirkimo sutartį. Taip siekiama išvengti situacijų, kai dėl užsitęsusių administracinių veiksmų butas parduodamas kitam pirkėjui.