Centro memorialinis/atminties vaidmuo – pristatyti Lietuvos laisvės kovų atminimą ir jų reikšmę dabarties bei ateities kartoms. Centre pagrindinė tema yra Lietuvos laisvės kovos (partizaninė kova) 1944-1953 m. (Lietuvos partizaninės kovos istorija, partizanų vadai, žymiausi mūšiai, antisovietinio pasipriešinimo tinklas , partizanų spauda ir pan.). Čia pristatomos ir niūdenai aktualios temos – XXI a. amžiaus iššūkiai susiję su taikos išsaugojimu Lietuvoje ir pasaulyje (hibridinės atakos, karas Ukrainoje ir kt.) taip pat bus galima rasti archyvinės-istorinės medžiagos apie laisvės kovų dalyvius. Čia pristatomos įvairios interaktyvios priemones: žemėlapiai, vaizdo, šviesos ir garso projekcijos, virtualios realybės ir pan.
Centro edukacinis vaidmuo sieks ugdyti pilietinę visuomenę, didinti jos sąmoningumą, ugdyti nacionalines vertybes, patriotiškumą ir pilietiškumą bei gerinti visuomenės pasirengimą veikti ekstremaliosiomis situacijomis. Čia pristatomos vaizdo medžiagos, galimybės demonstruoti filmus ar vaizdo siužetus renginių metu, o lankytojų grupės galės pasitikrinti savo žinias per beiIstorinius stalo žaidimus ar sprendžiant edukacinės užduotis.
Tikėtina, kad centro turistinis vaidmuo skatins laisvės kovų vietų Lietuvoje ir kitose regiono valstybėse lankymą. Atvykę lankytojai gaus tam tikras paskatas domėtis ir taip pat aplankyti kitas Laisvės kovų vietas, kadangi čia pateikiami: transporto priemonių (automobilių, dviračių) maršrutai, pėsčiųjų (ir naktinių) žygių maršrutai, pateikiant interaktyvų žemėlapį, sujungiantį (suvienijantį) vietas, susijusias su Lietuvos pasipriešinimo kovomis (bunkeriai, atminties vietos ir kt.).
Pastebėtina, kad šis Centras turėtų turėti informacinį terminalą, kuriame yra pateikiami:
- Interaktyvus žemėlapis su instaliuota GPS sistema. Žemėlapyje nurodytos 9 Lietuvos partizanų apygardos.
- Lietuvos pokario laisvės kovos ir jų turinys pateikiamos bendrame kaimyninio regiono kontekste, siekiant parodyti, kad partizaninis karas nebuvo izoliuotas, tik Lietuvoje vykęs, reiškinys. Antikomunistinės ginkluotos kovos Rytų ir Centrinėje Europoje išreiškė šio regiono pilietinės visuomenės nesusitaikymą su sovietine okupacija, sąmoningą apsisprendimą ginklu kovoti su okupantu. Pateikiama informacinio-pažintinio turinio medžiaga apie ginkluotas partizanines kovas kaimyniniame regione.
- Partizaninio pasipriešinimo kautynių vietos, panaudojant Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro išleistų atlasų – enciklopedinių leidinių duomenis: suklasifikuotą išsamią informaciją apie Lietuvos laisvės kovų kautynes.
- Paminklų ir atminimo ženklų partizanams visoje Lietuvoje žemėlapis su atvykimo nuorodomis.
- Siūlomi Laisvės kovų (visu ilguoju istoriniu laikotarpiu) vietų lankymo maršrutai.
- Galimybės susiplanuoti individualius Laisvės kovų vietų lankymo maršrutus.
- Informacijos paieškos žiedinės sistema: pavyzdžiui, galimybės pamatyti konkrečių partizanų kovos kelius, mūšių vietas ir juose dalyvavusių partizanų sąrašus.
- Žuvusių partizanų pavardžių, vardų, slapyvardžių, įamžintų Lietuvos partizanų memoriale Kryžkalnyje, paieška.
- Kitų įstaigų parengtų virtualių parodų eksponavimo galimybių sukūrimas.
Centro ekspozicija turėtų būti pritaikyta individualiems lankytojams ir ekskursijoms ar lankytojų grupėms (šeimoms, mažamečiams vaikams, moksleiviams, studentams, senjorams, užsienio turistams), žmonėms su negalia; edukacinėms veikloms.
REKLAMA