Pagal Šilumos tiekimo ir vartojimo taisykles, šildymo sezono pradžią ir pabaigą, atsižvelgdama į faktinę lauko oro temperatūrą, nustato savivaldybės institucija. Patalpose, kurios šildomos elektra ar centralizuota šildymo sistema, rizikos apsinuodyti smalkėmis nėra. Tačiau nemaža dalis Lietuvos gyventojų savo būstus šildosi krosnimis, židiniais, kieto kuro ar dujiniais katilais. Jeigu šie įrenginiai netvarkingi, į patalpas gali išsiskirti anglies monoksidas, kitaip dar vadinamos smalkės. Specialistai atkreipia dėmesį, kad jos pavojingos, nes yra bekvapės, bespalvės dujos, kurios susidaro degimo metu trūkstant deguonies, todėl jų neįmanoma užuosti, pamatyti ar kitaip pajusti. Anglies monoksido didžiausia leidžiama vienkartinė koncentracija gyvenamosios ir visuomeninės paskirties patalpose yra 5 mg/m³, o paros – 3 mg/m³.
Kaip atpažinti apsinuodijimą smalkėmis?
Nedidelis kiekis anglies monoksido patalpoje gali sukelti lengvą apsinuodijimą, kuris pasireiškia galvos skausmu, svaigimu, veržimo pojūčiu, pulsavimu smilkiniuose, ūžimu ausyse, dažnu kvėpavimu, pykinimu, kartais vėmimu, tačiau asmuo išlieka sąmoningas. Šis apsinuodijimas pavojingas, nes pagal simptomatiką sunku atskirti, kad tai apsinuodijimas smalkėmis. O gyvenamojoje aplinkoje atsiradus dideliam anglies monoksido kiekiui žmogų ištinka sunkus ūminis apsinuodijimas. Jis greitai netenka sąmonės, prasideda traukuliai, gali sustoti kvėpavimas. Smalkės, patekusios į žmogaus organizmą, jungiasi su eritrocituose esančiu hemoglobinu ir sutrikdo organizmo aprūpinimą deguonimi. Taigi, apsinuodijimo sunkumas priklauso nuo smalkių koncentracijos ore ir laiko, kurį jis praleido užterštose patalpose.
Kaip padėti apsinuodijusiajam?
Įtarus apsinuodijimą, asmenį reikia išnešti į gryną orą, prasegti drabužius, kad kuo lengviau būtų jam įkvėpti oro, ir kviesti greitąją medicinos pagalbą.
Ar žmogus tikrai apsinuodijo anglies monoksidu, padeda nustatyti kraujo tyrimas, parodantis karboksihemoglobino koncentraciją kraujyje. Pagal tai diagnozuojamas ir apsinuodijimo smalkėmis sunkumus. Apsinuodijimo pasekmės gali būti įvairios – atminties sutrikimas, klausos ir regos pažeidimas bei kiti neurologiniai ar psichiatriniai padariniai.
Kaip išvengti apsinuodijimo?
Kad išvengtume apsinuodijimo smalkėmis, prieš kiekvieną šildymo sezoną būtina patikrinti šildymo įrenginius, išvalyti kaminus ir įvertinti vėdinimo sistemų efektyvumą. O besirūpinantiems savo ir artimųjų sveikata – įsigyti anglies monoksido detektorius.
Pagalba apsinuodijus teikiama visą parą telefonu 8 5 2362052.