Nemaža dalis gyventojų jau džiaugiasi išdalintais žaliųjų atliekų konteineriais. „Pagaliau turime, kur dėti nupjautą žolę. Seniau tokių konteinerių neturėdavome, todėl pildavome viską į vieną krūvą, kol galiausiai žolė sudžiūdavo arba supūdavo. O dabar viskas daug paprasčiau – į žaliųjų atliekų konteinerius metame ne tik žolę, bet ir gyvatvorės šakeles, rudenį mesime sugrėbtus lapus. Savo namuose turime 2 šiuos konteinerius, tačiau sužinoję, kad į dalinimui numatytą teritoriją įeina ir mūsų sodyba, paėmėme ir ten 3 vnt.“, – jau aktyviai naudojamais konteineriais džiaugiasi Raseinių miesto gyventoja Virginija Antosevičienė.
Gyventojai turi galimybę žaliąsias atliekas ir kompostuoti, tačiau jei šis variantas nepasirenkamas arba tik dalis atliekų yra kompostuojama, tuomet visos kitos žaliosios atliekos privalo būti rūšiuojamos lygiai taip pat kaip plastikas, popierius ar stiklas. O už šių taisyklių nesilaikymą gali būti taikoma administracinė atsakomybė. Ši veika užtraukia baudą nuo 30 iki 140 eurų, o už pakartotinį nusižengimą nuo 140 iki 600 eurų. Raseinių rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyrius, artėjant rudens ir derliaus nuėmimo sezonui, jau pradėjo patikrinimus, bus surašyta 12 pažeidimų protokolų dėl atliekų tvarkymo taisyklių nesilaikymo – mišrių komunalinių atliekų konteineriuose buvo rastas didelis kiekis biologiškai skaidžių atliekų. Taip įvyko, nes gyventojai buvo atsisakę galimybės naudotis žaliųjų atliekų konteineriais. Jiems bus surašytos piniginės baudos.
„Rūšiuoti žaliąsias atliekas į tam skirtus konteinerius svarbu kiekvienam iš mūsų gyventojų ne tik dėl galiojančių taisyklių, tačiau ir dėl to, nes tai lemia bendrą paslaugų kainą už komunalinių atliekų tvarkymą. Verta prisiminti, jog birželį VšĮ Kauno regiono atliekų tvarkymo centras (toliau – Kauno RATC) siekė pakelti atliekų tvarkymo mokestį nuo 62,81 Eur (be PVM) iki 109,06 Eur (be PVM) už 1 toną. Pakėlus įkainį, būtų didėjęs ir atliekų tvarkymo mokestis visiems Raseinių rajono savivaldybės gyventojams. Šiam pakėlimui tuomet buvo nepritarta, tačiau kiekvienas papildomas atliekų kilogramas, patenkantis į Kauno RATC, vis tiek didina bendrą mokamą sumą už šių atliekų perdirbimą“, – situaciją aiškina Viešosios tvarkos skyriaus vyriausiasis specialistas ekologijai Tomas Andriulis.
Tuo tarpu atliekos, kurios surenkamos į biologiškai skaidžių atliekų konteinerius, yra vežamos į UAB „Raseinių vandenys“ eksploatuojamą dumblo tvarkymo aikštelę, ten jos yra perdirbamos su nuotekų dumblu ir tokiu būdu gaunamas kompostas, t. y. trąša, kuri panaudojama žemės ūkio veikloje, tręšiant laukus. Tokiu būdu Savivaldybė prisideda ir prie žiedinės ekonomikos įgyvendinimo, nes atliekos yra panaudojamos antrą kartą, kol galiausiai suyra, o nėra šalinamos sąvartynuose.
„Į šį projektą žiūriu labai teigiamai, nes anksčiau kas savaitę turėdavau rūpestį, kur padėti nupjautą žolę ar šiltnamyje nuskabytus pomidorus lapus, o dabar ši problema išspręsta. Be to, kieme atsirado daugiau laisvos vietos, nes kompostavimo dėžė tapo nebereikalinga. Todėl projektas tikrai pagirtinas, tikiuosi, kad jis padės išspręsti eilę metų besitęsiančią problemą, kuomet žmonės kaimuose nupjautą žolę supildavo tiesiog pakelėse“, – mintimis apie gyventojams skirtus žaliųjų atliekų konteinerius dalijasi ir šiluviškis Tomas Godvaišas.
Svarbu žinoti, jog tiek šių žaliųjų atliekų konteinerių dalinimas, tiek ir jų ištuštinimas gyventojams yra nemokamas. Tam naudojamas Raseinių rajono savivaldybės įgyvendinamo projekto „Komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūros atnaujinimas ir plėtra Raseinių rajono savivaldybėje“ finansavimas, kuris buvo skirtas pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programą. Pasibaigus projektui, atliekos iš šių konteinerių ir toliau bus surenkamos iš gyventojų nemokamai, nes šis projektas leis sumažinti bendrą atliekų kiekį, vežamą į Kauno RATC, todėl sutaupytas lėšas Savivaldybė panaudos žaliųjų atliekų surinkimo ir apdorojimo išlaidoms padengti.
Tiesa, svarbu pažymėti, jog biologiškai skaidžių atliekų surinkimo konteineriai bus dalinami ne visur. Buvo pasirinktos tos gyvenvietės, kuriose yra daugiausiai individualių valdų ir prie Raseinių bei Ariogalos miestų esančios priemiestinės gyvenvietės. Todėl žaliųjų atliekų konteineriai bus dalinami gyvenantiems: Raseinių m., Ariogalos m., Gėluvos k., Taurupio k., Mirklių k., Arškainių k., Trupinėlių k., Paverkšnio k., Geišių k. ir Ančakių k., Viduklės mstl., Nemakščių mstl., Šiluvos mstl., Girkalnio mstl., Sujainių k., Betygalos mstl., Virgainių k., Norgėlų k., Kaulakių k., Paliepių k., Gruzdiškės k., Kalnujų mstl., Ramonų k., Butkiškės k., Gylių k. ir Slabados k. Sąrašas dar buvo papildytas dviejomis gyvenvietėmis: Gabšių k. ir Aukštkelių k. Akcentuotina, jog šiose gyvenvietėse esančių sodininkų bendrijų gyventojai taip pat gali kreiptis dėl minėtų konteinerių gavimo.
Aukščiau nurodytų gyvenviečių individualių namų savininkams/naudotojams konteineriai bus išvežioti individualiai, taip pat kviečiame pačius savininkus/naudotojus atvykti ir pasiimti jiems skirtus konteinerius į UAB „Raseinių komunalinės paslaugos“ (adresais: Žemaičių g. 10, Raseiniai arba Vytauto g. 1B, Ariogala, tel. pasiteirauti (8 428) 52 284 arba (8 641) 80 072, el. p. atliekutvarkymas@rkp.lt). Įmonės darbo laikas: pirmadieniais – ketvirtadieniais nuo 8.00 val. iki 17.00 val., penktadieniais nuo 8.00 val. iki 15.45 val., pietų pertrauka visomis dienomis nuo 12.00 val. iki 12.45 val.). Arba kreiptis į savo seniūnijas, kontaktai nurodyti čia.