„Gyvybės medžio” simbolis yra universalus, sutinkamas įvairiose kultūrose, simbolizuojantis gyvybę ir ilgaamžiškumą. Tautos savimonė ir istorinė atmintis formuojasi perduodant gyvus pasakojimus ir vertybines nuostatas iš kartos į kartą. Istorija gyva, kol ją atsimename. „Gyvybės medis” simbolizuoja šį kartų ryšį ir tautos istorinės atminties perdavimą ateities kartoms, tarsi nuo medžio šaknų į kamieną, o iš kamieno į šakas ir lapus. Buvę politiniai kaliniai, tremtiniai ir laisvės kovų dalyviai yra mūsų tautos medžio šaknys – vertybinis stuburas, jie yra istorijos pasakotojai, perduodantys žinią, ką patyrė jie, jų tėvai ar seneliai.
Net 256 Lietuvos mokyklos jau patvirtino, kad prisijungia prie pilietinės iniciatyvos „Gyvybės medis” ir organizuos Gedulo ir vilties dienos minėjimus savo bendruomenėse. Ruošdamiesi minėjimams mokytojai organizavo gyvas istorijos pamokas, skirtas prisiminti šį skaudų mūsų istorijos tarpsnį, kurių metu buvo analizuojami istoriniai šaltinai, skaitomi ir aptariami tremtinių prisiminimai. Mokyklų bendruomenės kūrė piešinius, plakatus ir instaliacijas su Gyvybės medžio simboliais, kurie bus eksponuojami viešose erdvėse ir dar ne vieną dieną primins apie šį minėjimą. Mokiniai taip pat piešė atvirukus – pasveikinimus, skirtus buvusiems tremtiniams, politiniams kaliniams ir laisvės kovų dalyviams, kuriuos padovanos Gedulo ir vilties dienos renginiuose įvairiose Lietuvos vietose birželio 14 dieną, pirmadienį. (Informaciją apie mokyklas, organizuojančias paminėjimus, galite rasti Tarptautinės komisijos internetiniame puslapyje: www.komisija.lt).
Gedulo ir vilties dienos minėjimus ir kitus mokykloms skirtus istorinės atminties projektus Lietuvoje Tarptautinė komisija inicijuoja nuo 2004 metų.