Niežai yra odos liga, kurią sukelia ektoparazitai – smulkios niežinės erkės. Niežams būdingas stiprus odos niežėjimas, bėrimas papulėmis ar pūslelėmis tipinėse kūno vietose, randami niežų erkių takai. Dažniausiai niežėjimas pasireiškia vakare ir naktį. Erkė gali išplisti viso kūno odoje, bet paprastai pakenkia rankų, riešų, alkūnių, krūtinės, pažastų, juosmens ir kirkšnių odą.
Kaip užsikrečiama. Niežinė erkė plinta tiesioginio sąlyčio, t. y. glaudaus kontakto (nuo odos ant odos) su sergančiu žmogumi metu arba per užkrėstus erke daiktus (lovos skalbiniai, rūbai, namų apyvokos daiktai) bei naudojantis sergančiojo asmeninėmis kūno priežiūros priemonėmis. Sergantysis platina ligą ir gali užkrėsti kitus nuo pat užsikrėtimo pradžios dar nepasireiškus ligos simptomams.
Niežais gali užsikrėsti kiekvienas. Dažnai serga ir kiti šeimos nariai ar artimai kontaktavę žmonės (darželyje, mokykloje, bendrabutyje).
Niežais galima užsikrėsti ir pakartotinai. Asmenims, kurie anksčiau nebuvo užsikrėtę niežais, pirmieji požymiai (niežėjimas) gali pasireikšti po 4–8 savaičių nuo užsikrėtimo. Kartais šis periodas gali sutrumpėti iki 2 savaičių arba pailgėti iki 3 mėnesių. Asmenims, kurie buvo praeityje užsikrėtę niežais ir yra jautrūs erkei, niežėjimas gali prasidėti per 48 valandas nuo užsikrėtimo.
Niežų pasekmės. Ilgai sergant šia liga, intensyvus niežėjimas sukelia nervines-psichologines problemas, atsiliepiančias gyvenimo kokybei bei antrines odos infekcijas.
Gydymas. Niežų gydymui skiriami tepalai arba emulsijos odos tepimui. Papildomai dezinfekuojami ligonio drabužiai bei lovos patalynė, išvalomos patalpos. Svarbu paminėti, kad gydomas ne tik sergantysis, bet ir su juo artimai kontaktavę asmenys. Pacientas tampa nepavojingu aplinkiniams praėjus 24 valandoms po tinkamo gydymo.
Kaip apsisaugoti nuo niežų plitimo?
- Asmuo, užsikrėtęs niežais, turėtų būti kaip galima greičiau apžiūrėtas gydytojo ir pradėtas gydyti.
- Niežais sergančio asmens kolektyvo ir / ar šeimos nariai bei lytiniai partneriai, turėtų būti patikrinti gydytojo ir, esant būtinybei, gydytis.
- Asmenys privalo laikytis asmens higienos taisyklių: maudymasis, apatinių rūbų keitimasis, naudojimasis individualiais kūno priežiūros reikmenimis.
- Niežais užsikrėtęs asmuo:
- turi vengti artimo sąlyčio su kitais asmenimis 24 val. po vaistų panaudojimo.
- turi turėti asmeninį rankšluostį, lovos skalbinius ir atskirą nuo kitų šeimos narių miegojimo vietą.
- Ligonio ir jo lovos baltiniai, naudoti 4 dienos iki gydymo skalbiami karštame vandenyje ir džiovinami mažiausiai 60°C temperatūroje arba virinami 1–2 proc. sodos tirpale arba su skalbimo priemonėmis 10 min. nuo užvirimo;
- Rūbai, kurių negalima skalbti, lyginami iš abiejų pusių su garu arba talpinami į plastikinius maišus ir laikomi juose 1 savaitę. Paltai, kailiniai ir gaminiai iš odos laikomi lauke šiltuoju metų periodu 5 dienas, esant minusinei temperatūrai – 1 dieną;
- Minkšti baldai, kilimai siurbiami dulkių siurbliu. Plastikiniai, metaliniai ar mediniai paviršiai šluostomi 1–2 proc. sodos tirpalu;
- Žaislai plaunami karštame vandenyje su muilu. Minkšti žaislai 20 min. džiovinami mažiausiai 60°C temperatūroje.
- Patalpose, kuriose randasi ligonis, kasdien atliekamas drėgnas valymas, naudojant 1–2 proc. sodos tirpalą.
Atsiradus niežams būdingam stipriam odos niežėjimui, nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.