1897 m. visuotinio gyventojų surašymo duomenimis Ariogaloje gyveno 1541 žydas (70 proc. gyventojų). 1941 m. vasarą vietos ir aplinkinių miestelių (Betygalos ir Josvainių) žydai buvo perkelti į laikiną getą – du sinagogų pastatus aptvertus tvora. Žudynės buvo įvykdytos 1941 m. rugsėjo 1 d. Žydai buvo atvesti į žudynių vietą – šalia miesto esanti Dubysos slėnį ir grupėmis po 30-40 sušaudyti. Žudynes vykdė Hamanno skrajojantis būrys – 1-ojo policijos bataliono 3-oji kuopa vadovaujama ltn. J. Barzdos. Remiantis K. Jegerio raportu čia buvo nužudyti 662 žydai.
Minint Ariogalos žydų bendruomenės sunaikinimo 80 – ąsias metines rugsėjo 2 d. vyks šie renginiai:
11:00 val. Ariogalos kultūros centre (Gedimino g. 11) ansamblis „Klezmer Klangen Vilne“ (vadovė Rasa Vaičiulytė) pristatys muzikinę – edukacinę programą “Istorija per muziką” .
11:50 val. Buvusioje Ariogalos sinagogų komplekso vietoje (Gedimino g. 11) atidengiamas memorialas skirtas Ariogalos ir jos apylinkių nužudytų žydų bei sunaikintų Ariogalos sinagogų komplekso atminimui.
12:00 val. „Atminties kelio“ eisenos pradžia į žudynių vietą Dubysos slėnyje (Gedimino g. 11).
12:30 val. Holokausto aukų pagerbimo ceremonija žudynių vietoje (Verdėlupio g.).
Šis minėjimas yra vienas iš Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti kartu su jos iniciatyva įsteigtais Tolerancijos ugdymo centrais bei kitais partneriais inicijuoto nacionalinio projekto „Atminties kelias 1941 – 2021“ renginių. Renginiai vyks nuo birželio iki gruodžio mėnesio. Informaciją apie jau suplanuotus renginius galite rasti Tarptautinės komisijos tinklalapyje www.komisija.lt.
Lietuvoje yra daugiau nei 200 masinių Holokausto aukų žudynių vietų. Vienas iš „Atminties kelio“ eisenų iniciatorių ir organizatorių, Tarptautinės komisijos vykdantysis direktorius Ronaldas Račinskas išreiškė viltį, kad šiais metais bus aplankytos visos arba bent jau didžioji dalis šių vietų. „Mes tikimės, kad šių prasmingų ir jautrių minėjimų organizavimui bus sutelktos visų geros valios žmonių pastangos, kurių pagrindinis tikslas siekti natūralaus visuotino supratimo, kad Holokaustas buvo didelė ne tik žydų, bet ir visų mūsų tragedija, kurios metu Lietuva neteko fenomenalaus intelektualinio, kultūrinio, politinio ir ekonominio potencialo“, – sakė R. Račinskas.
Tarptautinės komisijos tyrimų duomenimis dabartinėje Lietuvos teritorijoje iš maždaug 220 tūkst. iki karo gyvenusių žydų per Holokaustą buvo sunaikinta apie 200 tūkst.