2020-06-02, antradienis, 19:29.     Šiandien Raseiniuose saulė teka 04:58, leidžiasi 21:59, dienos ilgumas 17:i.

Vaikų kalbos lavinimas Girkalnio darželyje

2015-01-14, paskelbė Indrė Matevičienė
Vaikų kalbos lavinimas Girkalnio darželyje

Palankiomis socialinėmis ir ugdymosi sąlygomis augantis vaikas dažniausiai išmoksta kalbėti bendraudamas tiek su bendraamžiais, tiek su suaugusiais. Mažylio kalba vystosi klausantis ir pamėgdžiojant suaugusiojo tarimą. Vėliau išmokstama jungti žodžius į sakinius.

 

Raseinių r. Girkalnio darželyje su vaikais, turinčiais kalbos ir kalbėjimo sutrikimų, logopedė dirba pagal fonetinės ritmikos mokymo priemonę. Fonetinė ritmika - tarimo mokymo metodas, pagrįstas kalbos, klausos lavinimo bei kūno judesių tarpusavio sąveika. Fonetinės ritmikos pratimų metu įvairūs kūno (liemens, rankų, kojų, galvos) judesiai derinami su konkrečios kalbinės medžiagos (žodžių, žodinių junginių, frazių, skiemenų, skiemeninių junginių bei atskirų garsų) tarimu. Fonetinės ritmikos pratimų tikslas - taisyklinga, su išreikšta intonacija bei aiškia ritmine struktūra šnekamoji kalba. Daugelio tyrinėtojų nuomone, šis metodas vienas geriausių būdų, leidžiančių vaikui lavinti klausymo ir kalbėjimo įgūdžius. Vaikai, įtvirtindami garsų tarimą, deklamuoja, dainuoja trumpas ritmiškas daineles, šoka gestais rodydami garsus. Raidžių mokymasis ir tarimas vaikui turi būti malonumas, o ne bausmė. Tam gali padėti įvairūs žaidimai. Pavyzdžiui, kuris greičiau ant sienos suras tam tikrą raidę, ją ištars ir susies su vaizdu (lapas - L, saulė - S ir pan.). Taip lavinama vaikų klausa, kalbėjimo įgūdžiai, dėmesys bei vaizduotė. Kad po įvairių logopedinių pratimų vaikas pailsėtų, atsipalaiduotų, leidžiame jam pažaisti su šiltu smėliuku, nes kabinete yra šviesos stalas su antstaliu smėliui. Leisdamas tarp pirštų šiltą ir net spalvotą smėlį, mažylis tarsi medituoja, pasineria į savo vidinį pasaulį. Taip pat dėl savo fizinių savybių smėlis – puiki priemonė kūrybinei raiškai – iš smėlio gali sukurti pasaulį, atspindintį vidinę būseną.

 

Amerikiečių filosofas R. V. Emersonas yra pasakęs: ,,Kalba – tai miestas, į kurio statybą kiekvienas žmogus atneša savo akmenį“. Kalbos miestą reikia pradėti statyti nuo pat gimimo. Statant kalbos miestą, gali kilti įvairių sunkumų, tokiu atveju vaikui turėtų padėti logopedai ir specialieji pedagogai.

 

                                                                                    Logopedė Viktorija Simokaitienė

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai


Redakcija:
+370 654 40945
e.p. info@manoraseiniai.lt


Daugirdo 8, LT-60149 Raseiniai


mob. (8 616) 14 144