2020-10-01, ketvirtadienis, 03:13.     Šiandien Raseiniuose saulė teka 07:36, leidžiasi 19:04, dienos ilgumas 11:28.

V.Merkliopas: Sveikatos sistemai būtina didesnė valstybės finansinė parama

2020-09-12, paskelbė Nuomonės ir aktualijos
V.Merkliopas: Sveikatos sistemai būtina didesnė valstybės finansinė parama

Raseinių rajono savivaldybei priklausančios ligoninės direktorius Vidmantas Merkliopas ne tik mato pagrindines problemas sveikatos sistemoje, bet ir turi konkrečius pasiūlymus, kaip jas spręsti. Daugelį metų didžiausiai rajono įstaigai vadovaujantis medikas puikiai supranta rajono gyventojų nusiskundimus dėl sunkiau pasiekiamų sveikatos paslaugų. Ir tai esą nėra tik dabartinės epidemijos nulemti sunkumai.

 


Regionų problemos ir sprendimo būdai
Traumatologo išsilavinimą turintis vadovas atvirai sako, kad metai iš metų nesprendžiami aktualūs klausimai pavirto skaudžiomis bei sunkiai išsprendžiamomis problemomis. Jis įsitikinęs, kad dažnu atveju būtent centrinės valdžios veiksmai, tiksliau neveikimas, privedė prie to, kad regionuose ne tik ligoninės, bet ir pirminės sveikatos priežiūros įstaigos susiduria su medicininio personalo, gydytojų ir slaugytojų trūkumu.


„Primestas finansavimo taisyklių pakeitimas atėmė iš nedidelių, bet gerai ekonomiškai besitvarkančių ligoninių galimybę prisikviesti jaunus specialistus. Universitetus pabaigę jauni gydytojai nebesirenka regionuose esančių ligoninių, nes dideliuose miestuose jiems yra mokamas gerokai didesnis atlyginimas. Rajoninių ligoninių gydytojų ir slaugytojų vidutinis darbo užmokestis tapo vienais iš mažiausių tarp visų sveikatos priežiūros įstaigų.  O buvo laikas, kai ir regionuose buvo įmanoma konkuruoti su didžiųjų miestų ligoninėmis ir dėl jaunų gydytojų. Deja, tas laikas praeityje, nors dar galima viską pasukti pacientų naudai, kurių sveikata ir rūpinasi ligoninių ir kitų sveikatos įstaigų kolektyvai“, - tvirtina V.Merkliopas.


Grėsmė dėl sveikatos paslaugų
Visgi regionuose trūksta ne tik gydytojų, kurių vidutinis amžius nedidelėse regionų ligoninėse yra pakankamai aukštas. Trūksta ir kito medicininio personalo. „Slaugytojų poreikis tikriausiai dar didesnis. Visa tai nedideliais žingsneliais veda į situaciją, kai pacientai atokesniuose regionuose pradės masiškai susidurti su sveikatos paslaugų pasiekiamumo stoka. Bet tai galima būtų išspręsti, padidinus finansavimą valstybiniu mastu. Puikus pavyzdys palyginimui  – Švedija.


„Švedijoje valstybė sukūrė finansavimo mechanizmą, kuriuo skatinama jaunus specialistus rinktis darbo vietą regionuose. Jei gydytojas važiuoja dirbti į atokesnius regionus, jam valstybė sumoka gerokai daugiau, nei dirbantiems sostinėje ar didžiuosiuose miestuose. Tokiu būdu išsprendžiama gydytojų trūkumo regionuose problema. Lyginant Lietuvos biudžeto išlaidas sveikatos apsaugai su ES šalių vidurkiu, Lietuva stipriai atsilieka, todėl valstybė turi nemažai kur pasitempti“, - įsitikinęs V.Merkliopas.


Siūlo remtis gerais pavyzdžiais
Dar viena problema, kurią pastebi V.Merkliopas – sistemos išbalansavimas. „Dėl kažkokių priežasčių šeimos gydytojai tapo išskirtine interesų grupe, tačiau pacientų srautas ambulatorinėms paslaugoms pas specialistus nemažėja, o auga. Negalima švaistyti biudžeto resursų, nes jei kartais be rimto pagrindimo šeimos gydytojas siunčia pacientus pas  aukštesnio lygmens specialistus, gaišinamas ne tik specialistų ir kito personalo laikas, - apie sistemos išbalansavimą atsiliepia V.Merkliopas. Už šias suteiktas paslaugas šeimos gydytojas galėtų būti papildomai skatinamas, didesnė jo pajamų dalis turėtų priklausyti nuo suteiktų paslaugų kiekio.. Jis pastebi kad Vokietijoje šeimos gydytojai atlieka daug tokių procedūrų, tyrimų kurių Lietuvos šeimos gydytojai nedaro, nors jų kompetencija taip pat yra pakankamai aukšta ir nedaug skiriasi nuo kolegų Vakarų Europos šalyse.


V.Merkliopas neabejoja, kad Lietuvos gydytojai  pacientais rūpinasi ne blogiau nei vakariečiai, tik dar daug savo darbo laiko turi skirti įvairių biurokratinių formalumų vykdymui, papildomiems darbams, kuriuos galėtų atlikti nebūtinai sveikatos priežiūros specialistai. Svarbu, kad sveikatos sistema nebūtų perkrauta, o pacientai laiku sulauktų tinkamų sveikatos priežiūros paslaugų.


Seimo rinkimuose balsuokite balsuokite už Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų kandidatą V.Merkliopą. Jūsų suteiktas balsas, taps stipriu Lietuvos balsu.


V.Merkliopas yra susirūpinęs prastėjančiu sveikatos paslaugų prieinamumu, bet žino, kaip tai būtų galima išspręsti.

 


V.Judicko nuotr.

Politinė reklama. Apmokėta iš V.Merkliopo rinkiminės kampanijos sąskaitos

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai


Redakcija:
e.p. info@manoraseiniai.lt


Daugirdo 8, LT-60149 Raseiniai


mob. (8 616) 14 144