2019-05-24, penktadienis, 06:32.     Šiandien Raseiniuose saulė teka 05:09, leidžiasi 21:45, dienos ilgumas 16:36.

Suaugusiųjų gyvensenos tyrimo rezultatai

2019-03-08, Asta Kavaliauskienė
Suaugusiųjų gyvensenos tyrimo rezultatai

  2018 metais visos Lietuvos mastu buvo vykdomas suaugusiųjų gyventojų gyvensenos tyrimas, kurį koordinavo Higienos institutas, o apklausas atliko savivaldybių visuomenės sveikatos biurų specialistai. Balandžio mėnesį suaugusiųjų gyventojų gyvensenos tyrimo apklausa vyko Raseinių rajono savivaldybėje. Apklausa kaimo ir miesto teritorijose buvo vykdoma skirtingai pagal metodologiją. Tyrimas atliktas vykdant Sveikatos apsaugos ministro įsakymą, nurodantį periodiškai savivaldybėse atlikti suaugusiųjų gyvensenos tyrimus.

             

Tai buvo pirmasis visose Lietuvos savivaldybėse atliktas tyrimas.Iš viso apklausta 24850 gyventojų. Raseinių r. savivaldybėje buvo apklausta 417 gyventojų, iš jų 226 moterys ir 191 vyras. 162 miesto gyventojai, bei 255 kaimo gyventojai. 

             

Tyrimas atliktas vadovaujantis Higienos instituto parengta gyvensenos tyrimų organizavimo ir vykdymo metodika. Tyrimui naudotas su Sveikatos apsaugos ministerija suderintas klausimynas. Anketos anoniminės ir rezultatai pateikiami apibendrintai.

                     

Tyrimas atskleidžia esamą suaugusiųjų gyvensenos situaciją atskirose savivaldybėse ir bendrai Lietuvoje, pateikia įrodymus kryptingam sveikatą stiprinančios veiklos planavimui konkrečioje savivaldybėje, o ateityje atlikus pakartotinus tyrimus bus galima ir stebėti rodiklių pokyčius. Šis tyrimas yra tęstinis, parengtas pagal Higienos instituto metodiką, suderintą su LR sveikatos apsaugos ministerija ir ateityje bus vykdomas kas 4 metai.

 

Sveikata.2018 m. atlikto tyrimo duomenimis nustatyta, kad Raseinių rajono gyventojai savo sveikatą vertino blogiau, nei Lietuvos vidurkis. Daugiau kaip pusė Raseinių rajono gyventojų dalis savo gyvenimo kokybę vertina kaip gerą ir labai gerą (57,2 proc.). 52,5 proc. gyventojų  jaučiasi laimingi.

 

Mityba.Tyrimo duomenys atkleidė gan prastus Raseinių rajono gyventojų mitybos įpročius: bent kartą per dieną valgo daržoves tik 41,6 proc. gyventojų; vaisius kasdien vartoja šiek tiek daugiau nei trečdalis respondentų; papildomai nededa druskos į paruoštą maistą 47,1 proc. gyventojų. Raseinių rajono savivaldybės gyventojų mitybos įpročiai yra blogesni nei Lietuvos vidurkis.

 

Fizinis aktyvumas. Remiantis šiuolaikinėmis fizinio aktyvumo rekomendacijomis suaugusiems asmenims (nuo 18 iki 65 metų) per savaitę būtina skirti ne mažiau kaip 150 minučių vidutinio intensyvumo aerobinei fizinei veiklai arba ne mažiau kaip 75 minutes didelio intensyvumo aerobinei fizinei veiklai arba ekvivalentiškai šių abiejų veiklų kombinacijai. 2018 m. tyrimo duomenimis, Raseinių rajono gyventojai daugiau užsiima energinga fizine veikla, bent po 30 min. 5 dienas per savaitę ir dažniau, lyginant su Lietuvos vidurkiu.

 

Žalingi įpročiai.Tyrimo duomenimis Raseinių rajone rūkymo paplitimas tarp gyventojų yra didesnis, nei Lietuvoje. Raseinių rajone, kuriekasdien rūkė tabako gaminius, per paskutines 30 dienų, prisipažino 18,6 proc. gyventojų. Tačiau alkoholio vartojimas mažesnis lyginant su Lietuvos vidurkiu. Raseinių rajone mažiau gyventojų pasisakė, kad vartojo alkoholinius gėrimus per paskutinius 12 mėnesių kartą per savaitę ir dažniau, nei Lietuvoje.Narkotikų vartojimas rajone tarp gyventojų yra mažesnis, nei Lietuvos vidurkis.

 

Plačiau su tyrimo rezultatais galite susipažinti interneto svetainėje www.raseiniuvsb.lt

 

Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną Asta Kavaliauskienė

 

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai


Redakcija:
+370 654 40945
e.p. info@manoraseiniai.lt


Daugirdo 8, LT-60149 Raseiniai


mob. (8 616) 14 144