2019-05-22, trečiadienis, 07:36.     Šiandien Raseiniuose saulė teka 05:12, leidžiasi 21:42, dienos ilgumas 16:30.

Skink lubinus - prisidėsi prie savo krašto augalų išsaugojimo

2018-06-08, paskelbė Nuomonės ir aktualijos
Skink lubinus - prisidėsi prie savo krašto augalų išsaugojimo

Birželio 11 dieną, 12 val. Kudirkos aikštėje  aplinkosaugininkas Linas Jonauskas kartu su bendraminčiais vilniečiams ir miesto svečiams dovanos gėles - invazinius augalus - gausialapius lubinus.

 

Gausialapis lubinas - mėlynos ar violetinės spalvos žiedynais pasipuošęs augalas, bene sėkmingiausiai ir labiausiai iš visų invazinių pasklidęs Lietuvos teritorijoje. Lubinai tręšia dirvožemį azotu, todėl išstumia nuo seno tose vietose augusius augalus ir sudaro sąlygas keroti ir plėstis patiems lubinams ir piktžolėms. Didžiausią pavojų šis augalas kelia natūralioms pievų ir smėlynų buveinėms. Invazinės rūšys greitai dauginasi, nukonkuruoja kitus augalus, prisitaiko prie įvairių gamtinių sąlygų, atsparios pesticidams, neretai plinta žmogaus pagalba.

 

Gausialapis lubinas atkeliavęs iš Šiaurės Amerikos invaziniu augalu pripažįstamas ne tik Lietuvoje, tačiau ir daugelyje pasaulio šalių.

 

Vienas veiksmingiausių kovos būdų su invaziniais augalais - jų skynimas. Nuskinti žiedynai nesubrandina ir neišplatina lubinų sėklų, o tuo pačiu metu gali suteikti džiaugsmo ir papuošti aplinką.

 

„Būtent nuskynę šį gražų augalą, padovanoję jį savo artimiesiems, dekoruodami namus ar papuošdami darbo vietas bet kuris iš mūsų gali prisidėti prie  invazinės rūšies naikinimo ir taip pat prie mūsų krašto augalų rūšių išsaugojimo. Todėl skinkit ir dovanokit, kaip tai darome mes," - sako aplinkosaugininkas, buvęs Aplinkos viceministras Linas Jonauskas.
Be gausialapio lubino Lietuvoje XXI amžiaus pradžioje yra dar žinoma apie 547 svetimžemių augalų rūšių, iš kurių apie 19 rūšių yra invazinės ir dar apie 67 rūšių - potencialiai invazinės, ateityje galinčios kelti labai rimtų ekologinių problemų Lietuvos vietinėms rūšims. Viena pavojingiausių invazinių augalų rūšių Lietuvoje - sosnovskio barštis. Jame yra daug ypač stipraus alergeno.  Sosnovskio barščio sultyse yra medžiagų, kurios saulėje įjautrina odą ir gali sukelti 1-3 laipsnio odos nudegimus - iššoka vandeningos pūslės, kurios sunkiai gyja.
 

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai


Redakcija:
+370 654 40945
e.p. info@manoraseiniai.lt


Daugirdo 8, LT-60149 Raseiniai


mob. (8 616) 14 144