2019-11-13, trečiadienis, 22:27.     Šiandien Raseiniuose saulė teka 08:00, leidžiasi 16:30, dienos ilgumas 8:29.

Šiluvos meno bienalė: nuo vario dūdų iki paslaptingai spinduliuojančio objekto

2019-07-18, paskelbė www.mano Raseiniai.lt
Šiluvos meno bienalė: nuo vario dūdų iki paslaptingai spinduliuojančio objekto

Šiluvos   bienalės   meno   simpoziumo   savaitė   prasidėjo   gana   triukšmingai.   Nors   neskambėjo fanfaros ar dangaus trimitai, tačiau pučiamųjų grupė BRASSPALVOS jau nuo pat pradžių įtraukė   į   ritmingą   emocijų   verpetą.  

 

Tokiu   tempu   sukosi   ir   grafiko   Evaldo   Mikalauskio spausdinimo mašina, išleisdama į pasaulį vis naujus spalvotus Švč. Mergės Marijos koplyčios atspaudus.Visai kitą   nuotaiką  spinduliavo  audiovizualinio meno  grupės BIONICS (Lina   Pranaitytė,   UrtėPakers)  instaliacija  PULSAR. Atvėrus  duris  į   seną žydų   prekeivio sandėlį, tolimajame  kampe mirguliuojantis objektas, gaubiamas įvairiaspalvės aureolės, atrodė tarsi ateivių kosminis laivas,skleidžiantis savitus komunikavimo garsus ir ženklų šifrus. Nejučia apėmė pakilaus laukimo būsena – tuoj tuoj tapsime pirmojo kontakto su nežemiškosiomis civilizacijomis liudininkais...

 

Nežinomybės nuojautos

 

Vėliau išsigrynino ir kitos asociacijos – ant rąstų sienos matomas užrašas „1947“ primena jau visai kitą istoriją – tais metais čia buvo suvaryti miestelio ir apylinkių žmonės, vėliau ištremti į Sibirą. Gal instaliacija sustiprino ir ėmė transliuoti į pastato sienas įsismelkusias nežinomybės nuojautas, kolektyvinės sąmonės impulsus, įrašytus šioje aplinkoje ir išlikusius iki mūsų dienų.Vos suderinus savo pasąmonės dažnį su naujomis objekto pulsacijomis, jis, tarsi reaguodamas įmūsų jausmus, ima keistis ir pereina į naują savo spinduliavimo fazę – iš niekur atsiranda visai kitoks optinis spektras ir miglotos šviesos lygiagretės, kertančios visą pastato erdvę. Tai dar viena vizualinio pasakojimo dalis, papildyta pro užkaltus langus besiskverbiančios vakarėjančios saulės spindulių.

 

Pirmapradis akmuo

 

Kai  jau atrodo,  kad nieko  daugiau negalime  tikėtis,  paslaptingasis Pulsaras  pateikia  dar vieną staigmeną – fonograma netikėtai nutyla ir šviesos spinduliai ima klajoti bežadėje tyloje. Tačiau šios mistinės transformacijos priežastis greitai išaiškinama – tiesiog išseko grotuvo baterijos... O gal taip turėjo atsitikti... Mes juk nežinome, kas dedasi paraleliniuose pasauliuose šalia mūsų... „Mūsų instaliacija – tai pirmapradžio akmens simbolis. Matydami akmenį, dažniausiai jį suvokiame kaip nekintantį, stabilų objektą. Tačiau akmuo savyje talpina visą informaciją, kuri įsismelkia į jopaviršių per tam tikrą laiką. Tai – tam tikra prisiminimų, pėdsakų talpykla, kuri instaliacijoje PULSAR suyra ir išsisklaido į daugybę skirtingo dydžio patirčių, spinduliuojančių savo sukauptasistorijas, likimus“, – taip savo objektą pristato autorės https://vimeo.com/348412990?fbclid=IwAR2Buua1bgR3GrfQHvN2uulcZ9vMa3czBcsMUItYqXmu2p2OfmhVtJVIO5M

 

Trys tūrinės įtaigos

 

Antroji   meno   simpoziumo   diena   leido   šiek   tiek   lengviau   atsikvėpti   –   jokios   mistikos,   jokiųspinduliuojančių   ir   nesuprantamo   dažnio   garsais   prabylančių   objektų.   Tikras   stabilus   akmuo, tapybiškai aprūdijęs plienas – įprastos Algimanto Šlapiko skulptūrų medžiagos. Tačiau nereikia apsigauti – akmuo gali būti toks pats įtaigiai išraiškingas kaip ir bet kuris kitas šiuolaikinio meno objektas.  

 

Tuo   galėjo   įsitikinti   visi,   apsilankę   autoriaus   skulptūrų   ekspozicijoje   parke   priešais Šiluvos gimnaziją. Trys   objektai,   trys   skirtingos   tūrinės   įtaigos,   galbūt   bendras   šių   objektų   naratyvas   –   niekada neišnykstanti riba tarp žmogaus siekio ir galimybės. Patogus klauptas su stebėjimo angomis, kuriose galima pamatyti tik begalinę tamsą, akmeninis gultas vienu galu panyrantis į žemę, veido  profilis, peraugantis į masyvią akmeninę taurę. Žmogaus būtis yra baigtinis procesas, ribinė atskirtis gali staiga atsirasti bet kurioje jo dalyje, ir tada, atmetus iliuzijas, tenka pradėti viską iš naujo.

 

***

 

Bienalė   tęsiasi,   meno   piligrimų   Šiluvoje   dar   laukia   nemažai   netikėtų   šiuolaikinio   meno interpretacijų.

Projektą remia Lietuvos kultūros taryba ir Raseinių rajono savivaldybė

 

Daugiau  informacijos www.menopiligrimai.lt
 

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai


Redakcija:
+370 654 40945
e.p. info@manoraseiniai.lt


Daugirdo 8, LT-60149 Raseiniai


mob. (8 616) 14 144