2019-03-19, antradienis, 09:47.     Šiandien Raseiniuose saulė teka 06:36, leidžiasi 18:41, dienos ilgumas 12:5.

Seniūnai patirtimi dalinosi su gruzinais (1)

2018-04-16, paskelbė www.mano Raseiniai.lt
Seniūnai patirtimi dalinosi su gruzinais

    Šių metų vasario 19 dieną Raseinių rajono savivaldybės administraciją gavo Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacijos (LSSA) direktorius Petro Gestauto kvietimą dalyvauti „Tarptautiniame kvalifikacijos tobulinimo seminare „Seniūnijos veiklos planavimas ir organizavimas. Gruzijos patirtis". Seminarą organizavo LSSA asociacija kartu su Atsakingo verslo ir mentorystės institutu.

 

   Šiame renginyje dalyvavo didelė grupė Lietuvos savivaldybių vadovų, specialistų ir seniūnų, tarp jų – Raseinių rajono savivaldybės administracijos direktorius Remigijus Ačas, Vietinio ūkio ir turto valdymo skyriaus specialistas Egidijus Alijauskas ir 6 rajono seniūnijų seniūnai: Justina Šaulienė (Girkalnio), Regina Čepurnovienė (Kalnujų), Daiva Ulinskienė (Viduklės), Artūras Milašauskas (Raseinių miesto), Rolandas Klusas (Raseinių seniūnijos) ir Remigijus Laugalis (Nemakščių).

  

„Visų mūsų tikslas buvo palyginti Lietuvos seniūnijų ir Gruzijos veiklos savivaldoje organizavimo principus ir metodus bei pasidalinti naudinga patirtimi. Klausimą dėl išvykos į Gruziją svarstėme vasario 23 d. seniūnų sueigoje ir prašėme Savivaldybės administracijos vadovų sudaryti galimybę seniūnams vykti į šį seminarą. Raseiniškių grupę sudarė pusė rajono seniūnijų seniūnų, kurių dauguma savivaldoje dirba ilgą laiką, bet į komandiruotę vyko pirmą kartą“, – teigė Raseinių rajono seniūnų sueigos pirmininkė, Girkalnio seniūnijos seniūnė J.Šaulienė.

 

– Kur lankėtės Gruzijoje, ką pamatėte naudingo, kaip dirba analogiškos mūsų seniūnijoms Gruzijos institucijos?

 

– Kelionės programa buvo labai įtemta, bet gerai organizuota. Turėjome 5 susitikimus. Pirmasis – vyko tik atvykus į Kutaisį. Šiame mieste visi jo gyventojai ir organizacijos gali demokratiškai aptarti miesto aktualijas. Vizito metu nuoširdžiai nuomonėmis pasikeitė Kauno, Raseinių, Rokiškio, Klaipėdos, Lazdijų, Vilniaus rajonų atstovai.

  

   Antrą vizito dieną buvo du susitikimai: Mestia savivaldybėje aptarėme seniūnijos veiklos planavimo ir organizavimo klausimus Gruzijoje, diskutavome apie savivaldybės vaidmenį seniūnijos veikloje ir seniūno, kaip bendruomenės lyderio, funkcijas.

  

   Po to susirinkome Svaneti turizmo centre, kurio misija – padėti tvariai regiono plėtrai, teikti paramą vietos savivaldai, skatinti gyventojus aktyviai dalyvauti sprendimų priėmimo procese. Kitą dieną keliavome link Kazbeko kalnų ir šiame regione susitikome su Ushguli bendruomenės nariais. Su jais diskutavome apie seniūnijos pagalba organizuojant bendruomenės projektus bei seniūnijos vaidmenį kuriant kaimiškuosius verslus. Šiuo klausimu lietuvių patirtis gruzinus labai nustebino.

  

   Po to apsilankėme bendruomenės centre Didi Jikhaishi Samtredijos savivaldybėje. Tai viešųjų paslaugų plėtros agentūra, pavaldi Gruzijos Teisingumo ministerijai. Ši agentūra aktyviai dirba stiprindama savivaldybių funkcijas. Susitikime dalyvavo šios savivaldybės meras, kuris savo nuoširdumu sukūrė šiltą bendravimo aplinką ir kėlė mūsų nuotaiką.

 

– Ar bus bandoma pritaikyti gruzinų veiklos patirtį mūsų rajono seniūnijose?

 

– Vizito Gruzijoje metu mūsų delegacija domėjosi šios šalies savivalda, jos principais, kuo esame panašūs ir kuo skiriamės. Šios šalies savivaldoje – emigracija, nedarbas, menkas pragyvenimo lygis ir kitos socialinės, ūkinės, švietimo problemos. Žmonės stengiasi uždirbti iš privataus verslo, gamindami ir parduodami savo produkciją gatvėse, turguose, pakelėse. Labai nustebino pagarba senyvo amžiaus žmonėms, vaikams, moterims. Gruzijoje šeima – nedalomas vienetas ir joje sutartinai gyvena ištisos kartos.

  

    Visos mintys, patirti įspūdžiai dar nesusigulėjo – reikia daugiau laiko. Tačiau ir dabar aišku, kad turime ko pasimokyti, apie ką pagalvoti, ką palyginti. Svarbiausia – vieną kartą pamatyti, nei šimtus kartų perskaityti.

 

– Gal dar kas nors jus nustebino šioje šalyje?

 

– Pakeliui iš Kutaisio oro uosto – į šio antrojo pagal dydį Gruzijos miesto centrą – išvydome galinčius šokiruoti vaizdus: apleisti, apgriuvę pastatai, išdaužytos gatvės, palaikiai automobiliai, palaidos karvės, kiaulės, šunys keliuose… Tačiau tokį kelionės įspūdį greit pamiršti, dairydamasis į pro šalį slenkančius nuostabaus grožio kalnus, kalvas, upių slėnius, iš akmens iškaltas gynybines tvirtoves ir šventoves.

  

  Juo artyn Tbilisis – tuo gyvenimas Gruzijoje atrodo geresnis: į sostinę veda modernus greitkelis, pilnas naujų užsienietiškų automobilių, o pakelės pastatai atkreipia dėmesį naujais skardinėmis čerpėmis perdengtais stogais.

  

   Lietuvos delegacijai buvo parengta didelė pažintinė kultūrinė programa. Aplankėme netoli Kutaisio ant Ukimerioni kalvos stūksančią Bagrati (Švč. Mergelės Marijos Dangun Ėmimo) katedros griuvėsius ir netoliese esantį senovinį Gelati vienuolyno ansamblį, kuris buvo pradėtas statyti 1106 metais valdant karaliui Dovydui IV. Šis Gruzijos valdovas, pramintas Dovydu Statytoju, čia ir palaidotas. Vienuolynas ilgą laiką tarnavo kaip akademija, kurioje dirbo žymūs Gruzijos mokslininkai, teologai ir filosofai. 1994 metais Gelati vienuolynas kartu su katedra buvo įtraukti į UNESCO pasaulinio paveldo sąrašą. Jame iki šiol gyvena vienuoliai vyrai.

  

    Neišdildomą įspūdį paliko ir Sataplia nacionaliniame draustinyje po žeme besirangantys stalaktitų ir stalagmitų urvai, vadinami Prometėjo urvu. Legenda byloja, kad būtent čia buvęs prikaltas Prometėjas, dovanojęs žmonėms ugnį. Prometėjo urve maloniai vėsu, bet nešalta. Stalaktitais ir stalagmitais puoštos salės primena nežemiškus paveikslus. Spalvas keičiantis apšvietimas nuolat kuria skirtingus vaizdinius. Kartais atrodo, kad prieš akis išnyra skulptūros, kartais – bažnyčių kuorai. Mėlyna, raudona, geltona, alyvinė, žalia spalvos. Takas urve veda daugiau nei kilometrą, bet laikas neprailgsta, todėl atstumų pojūtis dingsta.

 

„Už kalnus geriau gali būti tik kalnai, kuriuose dar nebuvai“, – kažkas citavo Vladimirą Vysockį.

  

   Šio reginio nepamiršim dar ilgai: ryški saulė, sniegas ir žaluma, aukštis ir skardžiai, tyriausias gaivinantis oras, žodžiais neapsakomas grožis ir begalinis gruziniškas nuoširdumas, vaišingumas, dėmesys ir pagarba svečiui.

  

   Kiekviena patirtis yra labai svarbi, nes vieną dieną kažkuri jų gali pakeisti gyvenimą. Nuoširdžiai esame dėkingi savivaldybės vadovams, kad galėjome vykti į šį seminarą, pabendrauti su visai kitos kultūros žmonėmis, pamatyti ir išgyventi jų rūpesčius, atstovauti Raseiniams, artimiau susipažinti su kitomis Lietuvos savivaldybių delegacijomis, surasti naujų pažinčių ir bičiulių.

 

Raseinių savivaldybės informacija

 


 

 
 
Contact form

 

Oj oj 2018-04-17 06:46:30 IP: 80.187.115.6

Jūs nekniskit proto ,Su Aču tai tik legaliai įsisavinot valdiškus pinigus. Kam už savus keliauti , jei galima už mokesčiu mokėtoju. Knisapročiai

Šios dienos vardadieniai


Redakcija:
+370 654 40945
e.p. info@manoraseiniai.lt


Daugirdo 8, LT-60149 Raseiniai


mob. (8 616) 14 144