2020-01-27, pirmadienis, 05:32.     Šiandien Raseiniuose saulė teka 08:31, leidžiasi 16:55, dienos ilgumas 8:24.

Raseinių jaunimo organizacijoms – podukros dalia

2018-08-20, paskelbė www.mano Raseiniai.lt
Raseinių jaunimo organizacijoms – podukros dalia

Politikai neretai mėgsta sakyti, kad jaunimas – Lietuvos ateitis. Tik Raseiniuose tokie pareiškimai jau nebeskamba net rinkimų programose. Panašu, kad ne šiaip sau. Raseinių rajone tokios organizacijos šiuo metu išgyvena badmetį. Vietoj realios pagalbos – tik tušti pažadai.

 

Organizacijai suklestėti valdiškų lėšų neprireikė

„Multimedai“ (Raseinių jaunimo multimedijų dirbtuvės) – it gyvas priekaištas rajono politinėje padangėje. Idėja steigti jaunimą buriančią ir ugdančią organizaciją atėjo iš paties jaunimo. Prieš kelerius metus Raseiniuose veikusi įvairių jaunimo iniciatyvų autoriaus Giedriaus Germanavičiaus garso įrašų studija greitai tapo jaunų žmonių užuovėja. Čia pradėta dalytis idėjomis, kurti. G.Germanavičius pasišovė dar vienai iniciatyvai – steigti Raseinių jaunimo multimedijų dirbtuves. Dažnam tai galėjo atrodyti kaip utopija – tam nebuvo reikiamų patalpų, pats G.Germanavičius teturėjo vien asmeninę įrangą, tik užsispyrimo ir atkaklumo buvo į valias. Pastarosios savybės netruko atsipirkti jaunuolių veiklos rezultatais.

 

Daugiau kaip trisdešimt jaunų žmonių vienijanti organizacija „Multimedai“ sėkmingai veikia ne pirmus metus – jų veiklą šiemet įvertino šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė, jaunuolių kuriami vaizdo klipai apie patyčias pasiekė Skandinaviją, o organizacija tampa ir profesine kalve – ne vienas organizacijos narys vėliau pasirinko šios srities studijas.

 

G.Germanavičius multimedams kelia naujus tikslus. „Nariai užaugo, peraugo į aukštesnį lygį, tad įstaiga siekia įsigyti technikos, programų, gauti patalpas nuolatiniams ir pavieniams projektams multimedijų srityje įgyvendinti. Artimiausiuose planuose – vaizdinės medžiagos apie Raseinų krašto istoriją, kultūrą, žmones, renginius ir jaunimo iniciatyvas kūrimas, ne vienas masinis renginys“, – užsimena dirbtuvių vadovas. Tikima, kad suplanuoti darbai turėtų pasitarnauti reprezentuojant Raseinių rajoną ne tik nacionaliniu, bet ir tarptautiniu mastu. Tam, kad gražūs planai virstų tikrove, organizacijai reikia patalpų ir technikos. G.Germanavičius neslepia, kad dėl to jau beveik pusmetį mina Savivaldybės slenkstį.

 

„Pirmas pokalbis su meru (A.Griciumi – aut. past.) buvo dar kovą. Meras palaikė, buvo kalbama, kad Savivaldybė norėtų tapti įstaigos dalininke. Deja, tos kalbos ir liko kalbomis. Vėliau pasiekė atsakymas, kad nėra galimybių numatyti lėšų. Kitą kartą žadėta, kad tas klausimas bus svarstomas Tarybos posėdyje, bet iki Tarybos jis taip ir nenukeliavo“, – mini G.Germanavičius.

 

Dėl „Multimedų“ jam teko bendrauti ir su kitais valdžios atstovais, ne vienu politiku, bet niekas dėl organizacijos veiklos taip ir nepasistūmėjo. G.Germanavičiusyra pasirengęs leistis į bet kokius kompromisus, kurie leistų jaunimui įgyvendinti sumanytas vizijas ir planuojamus projektus.

 

A.Bautronis: jaunimui – ašaros

Su jaunais žmonėmis dirbantis Lietuvos šaulių sąjungos Kauno apskrities 2-osios rinktinės Ariogalos 13-os kuopos vadas ir Tarybos narys Andrius Bautronis neslepia pasipiktinimo tuo, kiek skiriama lėšų jaunimui.

 

„Taryba, tvirtindama 2018 metų biudžetą, jaunimui numatė ašaras, lyginant su tuo, kas buvo paskirta beglobiams šunims (skaičiuojama, kad planuojamos prieglaudos įrengimas gali kainuoti apie 200 tūkst. Eur. Įstaigos išlaikymas Raseinių savivaldybei kasmet atsieitų apie 30 tūkst. Eur – aut. past.). Yra ir skautai, ir šauliai, ir maironiečiai. Deja, rajonas tokias organizacijas pamiršta, nes tai atrodo neaktualu. Kaimų bendruomenės sulaukia nemenko finansavimo, bet jaunimas dažnai būna pamirštas“, – pastebi Tarybos narys. Jo vertinimu, dabartinę situaciją būtina keisti.

 

Merui atrodo per vėlu

Rajono meras Algirdas Gricius patvirtino, kad buvo siūloma „Multimedams“ tapti Savivaldybės dalininkais. „Trupučiuką per vėlai su Giedriumi ta tema pradėta kalbėti. Apie tai reikėjo pradėti kalbėti prieš biudžeto patvirtinimą, tada būtų buvę galima numatyti tam tikrą finansavimą, kad organizacijos iškeltas idėjas būtų galima įgyvendinti“, – sakė meras.

 

Diskusijose su Raseinių rajono jaunimu anksčiau aktyviai dalyvavęs Seimo narys Arvydas Nekrošius yra kitokios nuomonės nei A.Gricius. Jis įsitikinęs, kad Savivaldybės biudžeto lėšų bet kuriai jų stingančiai organizacijai galima rasti ne tik tuo metu, kai yra tvirtinamas metinis biudžetas. A.Nekrošiaus nuomone, jaunimo užimtumas ir ugdymas turėtų būti viena iš prioritetinių Savivaldybės darbo sričių.

 

„Jaunimui privalo būti skiriama daugiau dėmesio, kad jis nueitų teisingu keliu. Tai, ką G.Germanavičius daro su vaikais – sveikintina veikla“, – „Multimedų“ veiklą vertina Seimo narys.

 

Darbai kalba patys už save

Raseinių rajono administracijos direktoriaus pavaduotojas Gytis Šulinskas sutinka su nuomone, kad tiek jaunimo užimtumas, tiek ugdymas – ne tik pačių organizacijų reikalas. „Gerai, kad žmonės rodo iniciatyvą, pradeda nuo savęs, o ne puola prašyti Savivaldybės pinigų. Šiandien galime matyti, kad ogranizacijos veiklos rezultatai kalba už save“, – organizacijos veiklą vertina G.Šulinskas. Jis palaiko organizacijos planus augti, neabejoja, kad Savivaldybė turi galimybių „Multimedų“ veiklai rasti tinkamas patalpas bei aprūpinti juos reikiama įranga.

 

Vienam jaunuoliui – 1,5 Eur per metus

Jaunimo politikos formavimo institucijos, t. y. ir Savivaldybė, turėtų sukurti tokią aplinką jaunimui ir biudžeto išteklius planuoti bei naudoti taip, kad jie ypač prisidėtų prie jaunimo problemų sprendimo.

 

Jaunimo sričiai vieniems metams Raseinių rajone numatyta 11,5 tūkst. Eur: 2,5 tūkst. Eur – rajono jaunimo problemų sprendimo plano įgyvendinimui, 5 tūkst. Eur – finansuoti jaunimo organizacijų ir neformalių grupių projektus, 4 tūkst. Eur – atvirą darbą su jaunimu dirbančių institucijų projektų finansavimui.

 

Raseinių rajone šiuo metu gyvena 7 303 jauni žmonės – apie ketvirtadalis bendro rajono gyventojų skaičiaus, tad išeitų, kad vienam 11–29 metų amžiaus žmogui skiriama vos 1,5 Eur per metus tokių lėšų.

 

Problemos jaunimo akimis

Praėjusių metų pavasarį Savivaldybės darbuotojai pasistengė atlikti Raseinių r. bendrojo ugdymo įstaigų mokinių savivaldos atstovų apklausą – siekta išsiaiškinti esamas problemas, lankomas vietas, vykdomas veiklas. Po apklausos paaiškėjo, kad jaunimas pasigenda užimtumo centrų (atvirų jaunimo erdvių, atvirų jaunimo centrų) Ariogaloje, Žaiginyje, Girkalnyje, Viduklėje, Nemakščiuose, Ilgižiuose ir Betygaloje.

 

Rajone problemų esama ir daugiau: nėra pakankamai erdvių, kur galėtų rinktis jaunimas, finansavimas dažniausiai skiriamas tik su jaunimu dirbančiųjų veiklų įgyvendinimui, nėra įprasta dengti organizacijų patiriamas administravimo išlaidas.

 

 

Asta VOLKOVAITĖ
asta.volk@gmail.com

Nuotrauka: „Multimedus“ įvertino ir šalies prezidentė D.Grybauskaitė – šiais metais jų organizuota akcija „Šimtas bučinių Lietuvai“ pripažinta viena geriausių šimtmečio iniciatyvų. 

 

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai


Redakcija:
+370 654 40945
e.p. info@manoraseiniai.lt


Daugirdo 8, LT-60149 Raseiniai


mob. (8 616) 14 144