2018-12-14, penktadienis, 20:19.     Šiandien Raseiniuose saulė teka 08:50, leidžiasi 16:01, dienos ilgumas 7:11.

Kodėl pigi darbo jėga negali užkariauti ES rinkų?

2018-01-07, paskelbė Nuomonės ir aktualijos
Kodėl pigi darbo jėga negali užkariauti ES rinkų?

Trys priežastys, kodėl brangūs skandinavai gali būti naudingesni verslui nei, pavyzdžiui, itin pigūs ukrainiečiai. Igorio Guto, Švedijos projekto Develop Your Business vadovaujančio partnerio Ukrainoje, pastebėjimai.

 

Pirma priežastis

 

Darbo našumas tiek Švedijoje, tiek ir Suomijoje vertinamas tik pinigais. Čia svarbiausia tai, kiek kiekvienas darbuotojas uždirba pinigų kompanijai (pajamos, apyvarta, pelnas), o ne kiek jis per pamainą pernešė, nudrožė, susuko ir panašiai. Kiekviena operacija vertinama valandomis, būtinomis jai atlikti. Kiekviena valanda turi savo vertę. Taigi galima nesunkiai paskaičiuoti išlaidas pinigais. Darbdavys iš darbuotojo perka laiką, kuris brangiai kainuoja ir yra griežtai saugomas įstatymais. Tuo tarpu darbuotojas už parduotą laiką stengiasi sąžiningai atidirbti, t.y. padengti darbdavio išlaidas, susijusias su darbuotojo laiko pirkimu, ir sukurti tam tikrą pridedamą vertę kompanijai. Ir Švedijoje, ir Suomijoje visi vertina laiką ir pinigus. Ukrainoje, deja, tik pinigus. Vienas iš populiariausių darbo našumo rodiklių – pajamos, padalintos iš darbuotojų skaičiaus. Vidutinė Ukrainos kompanija šiuo požiūriu atrodo 3-4 kartus prasčiau nei suomių ar švedų.

 

Antra priežastis

 

Darbo etika Skandinavijos šalyse tokia aukšta, kad praktiškai ten nėra svyruojančių atlyginimų. Į klausimą, kodėl jūs nenaudojate bonusų ar procentų nuo gautų pajamų, jie sutrikę atsako: „O kam? Jeigu Suomijoje ar Švedijoje sutarėte su darbuotoju, ką ir kiek jis turi padaryti už sutartą atlyginimą, tai jis ir stengsis laikytis duoto žodžio. Jokie stimulai nereikalingi. Darbuotoją stimuliuoja pareigos jausmas. Ir kontrolė jokia nereikalinga. Profsąjunga, ir ta, ne tik gins darbuotoją, bet ir neš atsakomybę už darbo etiką. „Jeigu suomis turi pradėti dirbti 8 valandą ryto, tai 8 valandą ryto jis ir bus darbe su jau įkaitintu lituokliu rankose“, – juokauja DYB programos dalyvis Vladimiras Robušas, vienas iš kompanijos NAVIS Еngineering įkūrėjų. Vladimiras Robušas su partneriais priėmė rizikingą sprendimą ir perkėlė gamybą iš Rusijos į Suomiją. Iš pradžių verslininkai pergyveno: juos baimino ilgos suomių atostogos bei dideli darbuotojų atlyginimai. Tačiau didelis darbo našumas ir aukšta darbo etika nukonkuravo pigios ir neprognozuojamos darbo jėgos privalumus. Nebeliko problemų muitinėse. Dėka žodžių „made in Finland“ plačiai atsivėrė pasaulio rinkos. Verslas įgavo antrą gyvenimą, apie kurį anksčiau niekas net nesvajojo.

 

Trečia priežastis

 

Kai naujas darbuotojas Švedijoje ateina į darbą, jis iš karto gauna didelį pasitikėjimą, kurį vėliau arba pateisina, arba praranda. Tuo tarpu Ukrainoje naujas darbuotojas jau pirmą dieną darbe susiduria su dideliu nepasitikėjimu, o kartais net ir su įtarumu. Jam reikia įdėti labai daug pastangų, kad užsitarnautų pasitikėjimą. Taigi ukrainiečių kompanijos iššvaisto daug energijos ir finansų susidūrusios su socialinio kapitalo stygiumi. Pavyzdžiui, darbuotojų kontrolei skiriami žmonės ir finansiniai resursai. Pasitikėjimo deficitas skaldo kolektyvą ir tokiu būdu tiesiogiai veikia gamybos rezultatus. Ukrainos kompanijų vadovai mažai domisi darbuotojų savijauta kolektyve ir kompanijoje. Manoma, kad šis rodiklis svarbus tik klientams. Mokėjimas vertinti laiką, formuluoti tikslius uždavinius ir pasitikėjimas žmonėmis kelia kompanijos konkurencingumą. Kai suomių ekspertas paklausė ukrainiečių, ką šie daro, kad darbuotojai jų kompanijose būtų laimingi, pastarieji tik nusijuokė. Tačiau kai ukrainiečiai išgirdo argumentus, įrodančius, kad laimė ir produktyvumas yra tampriai susiję faktoriai, stojo mirtina tyla.

 

Vietoj epilogo

 

Aukščiau aprašytos priežastys formuoja darbo etiką. Žinoma, ją veikia regiono ar konkrečios šalies kultūra. Nepaisant to, konkrečioje kompanijoje koreguoti darbo etiką galima. Tai priklauso pirmiausia nuo kompanijos įkūrėjo asmenybės.

 

                                                                                                                                            agroexpresas.lt

Contact form

Šios dienos vardadieniai

Apklausa

Ar Jums gera gyventi Raseinių rajone?

Redakcija:
+370 654 40945
e.p. info@manoraseiniai.lt


Daugirdo 8, LT-60149 Raseiniai


mob. (8 616) 14 144