2020-06-04, ketvirtadienis, 14:53.     Šiandien Raseiniuose saulė teka 04:56, leidžiasi 22:01, dienos ilgumas 17:4.

Kaimas – ne tik vyresnei kartai (1)

2018-12-18, paskelbė www.mano Raseiniai.lt
Kaimas – ne tik vyresnei kartai

Betygalos gyventojas Jaunius Kazlauskas ūkininkyste verčiasi jau penktus metus. Tiek laiko per akis, kad drąsiai galėtų pasakyti jog šiuo metu savo šeimos gyvenimo niekur kitur nebenorėtų įsivaizduoti.

 

Įsimylėjęs kaimą

JauniusKazlauskas ne iš tų vyrų, kurį gąsdintų kaimo darbai. Idiliškas jo šeimos paveikslas jam atrodė įmanomas tik gyvenant sodyboje, užuodžiant ką tik nupjautos žolės kvapą, nuosavame sode stebint krykštaujančias savo atžalas. Nors prieš penkerius metus išsilavinusiam vyrui nusimatė puikios karjeros perspektyvos administruojant Europos Sąjungos projektus, jaunas suvalkietis nepabūgo palikti savo mylimos Kalvarijos ir tapti meilės emigrantu Raseinių krašte. Prieš kelerius metus kartu su žmona Laura nepabūgo įsigyti seną sodybą Betygaloje. Dalį namo teko nugriauti, nes buvo neberemontuojamas. Dabar namas jau prikeltas, beliko tik baigti kurti interjerą. J. Kazlauskas džiaugiasi dėl savo šeimos sprendimo.

 

„Užmiegame ir keliamės su tuo maloniu jausmu, kad šiuose namuose vyksta mūsų kūryba, vystosi mūsų idėjos.Dabar iš mūsų pozicijos žiūrint gaila žmonių, kurie miestuose susispaudę gyvena, kurie džiaugiasi, kad kuo mažiau pievos, tuo mažiau žolės reikia pjauti“, - sako J. Kazlauskas. Jis įsitikinęs, kad Betygala tinkama vieta auginti vaikus ir gyventi aktyvų socialinį gyvenimą.

 

„Čia veikia vaikų dienos centras, darželis, dvi bendruomenės. Čia ir vyresnio amžiaus žmonės itin aktyvūs, juos vis dar traukia kelionės, rytais juos sutiksi su šiaurietiškos ėjimo lazdomis, pasimankština ant lauko treniruoklių“, - pastebi J. Kazlauskas. Jis įsitikinęs, kad kaime kultūros tiek, kiek pats jos sieki, kiek jauti tam alkį.

 

Valstybės tarnybą iškeitė į ūkį

J. ir L. Kazlauskai ne tik savo kultūrinį alkį geba malšinti, - čia žmonės suprato atradę ir savo pašaukimą. Prieš penkerius metus J. Kazlausko uošvis šeimai perleido 200 hektarų žemės, pastatų ir technikos.

 

„Tuo metu, kai sulaukiau uošvio pasiūlymo, dirbau projektų administratoriumi. Išlaidos būtiniausiems poreikiams būdavo aiškiai planuojamos, iš anksto žinomos. Su ūkininkavimu yra kur kas kitaip: dirbi, uždirbti, bet tai ką turi tau pačiam kaip ir nepriklauso, nes visa tai – indėlis į ateities investicijas, plėtrą. Kuo daugiau pletiesi, tuo matai, kad reikia vis naujesnės technikos, sieki našumo, peršoki į kitą kategoriją. Suvokėme, kad ūkininkavimas – daug investicijų reikalaujanti veikla“, - pripažįsta J. Kazlauskas, save vadinantis ūkininkės vyru.

 

Didžiojoje dalyje J. ir L. Kazlauskų žemės plotų puoselėjama ekologinė augalininkystė, L. Kazlauskė atlieka administracinį darbą, o J. Kazlauskas nudirba visus ūkio darbus. Jis neslepia, kad ekologinė ūkininkystė yra labai nenuspėjama ir kartais reiškianti didelius nuostolius.

 

„Ne produkcijos pardavimas, o tik gamta yra tas didžiausias iššūkis. Tarkim, kai praėjusiais grikių derlių reikėjo doroti, prasidėjo nesibaigiančios liūtys. Grikių nepavyko nuimti, nors su visomis kitomis kultūromis pavyko sėkmingai susitvarkyti. Gamta tokia yra. Keista, kad ūkininkai kartais pamiršta su kuo dirba. Čia ne linija fabrike, reikia susigyventi su tuo, jog gamta neprognozuojama. Ir tik pats ūkininkas turi prisiimti tą riziką, kad ir kas benutiktų. Juokaujama, kad septyni metai – bato metai, tad kaip ir išeitų, kad septynerius metus mus turėtų „skalbti“, - net ir tokiose situacijose juokauja J. Kazlauskas.

 

Gamta negailestinga buvo tik grikiams. Didžioji dalis kitų grūdų sunkvežimiais iškeliauja į Italiją ar Vokietiją. Ūkininkas pripažįsta, kad jam daug maloniau būtų žinoti, kad savo laukuose jis „augina“ duoną.

 

Nepaisant jaučiamos konkurencijos, šeimos ūkis plečiasi. „Didėjame kiek tai yra įmanoma. Artimiausias planuojamas pirkinys ūkiui – grūdų džiovykla“, - neslepia J. Kazlauskas.

 

Nesveikas maistas – ne nuodėmė

Daugeliui įprasta manyti, kad ekologinio ūkio šeimininkų virtuvėse niekada nekvepia picomis, dešrainiais ar mėsainiais. Kazlauskų namuose visko išvysi, nors kitavertus, šeima domisi pilnaverte mityba.

 

„Žmona vyksta į seminarus apie mitybą. Pastarasis buvo apie marinavimą, kur išgirdo apie kitokią patirtį, kai šeimos mėgino maitintis vien tik ekologišku maistu, bet negalėjo nepastebėti kaip kiekviena viešnagė mieste, pas svečius baigiasi skrandžio negalavimais. Organizmas kai išsivalo, jam reikia adaptuotis. Mityba vien tik ekologiniu maistu man atrodo sunkiai įgyvendinama, nes maisto visur, taip pat ir į kokius gimtadienius, su savimi nesivežiosi. Tikiu tais sveikos mitybos specialistais, kurie sako, kad galima viską – net mėsainį ar dešrainį valgyti, tik svarbiausia to nepaversti kasdieniu savo maisto racionu“, - mano ūkininkas.

 

Sėkmės formulė

J. Kazlausko savo uolumo dėka dabar drąsiai gali teikti, kad Lietuvoje įmanome išgyventi iš ūkininkavimo net ir be Europos Sąjungos lėšų. Vyras dar nė sykio nepasinaudojo tokios paramos galimybės, nors ateityje tokios galimybės ir neatmeta.

 

„Kai sumažini savo poreikius, nukreipi energiją į kūrybą ir pozityvumą, daug dirbti. Taip viskas ir Lietuvoje tampa įmanoma, o emigracija nebeatrodo kaip pati geriausia išeitis “, - mano ūkininkas. Jis tiki tomis prognozėmis, kad labiau pasiturintieji artimiausioje ateityje daug mieliau rinksis kaimą dėl švarios aplinkos, teritorijos, ramybės, o neturtingi žmonės gyvens miestuose.

 

Visas TS-LKD kandidatų sąrašas

Medikas M. Tamaliūnas : „Noriu, kad ir kiti gerai gyventų“

 

Nuotraukoje: Žmonės keliasi į kaimą ir tampa savo laiko šeimininkais: Jaunius ir Laura Kazlauskai džiaugiasi Betygaloje atradę tai, apie ką abu svajojo.

 

Politinė reklama,  bus apmokėta iš TS-Lietuvos krikščionių demokratų Raseinių skyriau rinkimų sąskaitos. S.Nr 2018/11/28-01-II

 

 
 
Contact form

 

Raseiniskis 2019-02-01 15:14:06 IP: 78.60.77.180

Pagarba Jauniui Kazlauskui,kad atsirastų tokių jaunų ūkininkų daugiau, tikrai LIETUVA suklestėtų.Tiesiog, aš Jus matau rajono politikoje,puikiausias žemės ukio reikalų pirmininkas savivalybės taryboje,gana tiem nemokšom kėdes stūmdyti.Linkiu sėkmės ir žmonių palaikymo.

Šios dienos vardadieniai


Redakcija:
+370 654 40945
e.p. info@manoraseiniai.lt


Daugirdo 8, LT-60149 Raseiniai


mob. (8 616) 14 144