2020-04-03, penktadienis, 22:34.     Šiandien Raseiniuose saulė teka 06:56, leidžiasi 20:12, dienos ilgumas 13:15.

Ar verslininkai politikoje yra blogis? (5)

2018-12-13, paskelbė www.mano Raseiniai.lt
Ar verslininkai politikoje yra blogis?

Vienas, aukštas pareigas užimantis, rajono politikas jau ne pirmą kartą viešai porina  kad visos rajono politikos bėdos yra dėl to, kad joje dalyvauja versininkai. Po Raseinių rajoną klaidžioja ir  laikraštukas su samprotavimais šia tema. Jame išreiškiamas susirūpinimas, kad verslininkai veržiasi į politiką, norėdami tenkinti savo poreikius, diktuoja sąlygas, dalinasi įtakos sferomis. Verslininkams priešpastatomi mokytojai, gydytojai, kultūros bei socialiniai darbuotojai.

 

Pirmiausiai, jau vien šių socialinių grupių priešpastatymas yra neetiškas, nes jos valstybėje kiekviena atlieka savo funkciją. Ar sąžiningai, kompetetingai, atsakingai? Atsakymas į šį klausimą vienas: visose šiose grupėse yra visko: ir aplaidumo, ir nesąžiningumo, ir gobšumo ir verslininkai čia nėra kažkuo išskirtiniai. Tai, kad verslininkų darbo pobūdis yra toks, kad jie turi siekti pelno (kitaip gresia įmonių bankrotas su skaudžiomis pasekmėmis darbuotojams), tai nereiškia, kad jie yra kažkuo blogesni už gydytoją, mokytoją ar socialinį darbuotoją. Šių specialybių atstovai, beje, taip pat siekia gauti kuo didesnį atlygį. Kaip rodo įvykiai Vilniuje, kartais ir ne ypatingai inteligentams tinkančiomis  priemonėmis.

 

Be to, pelną, kurio siekiamybė pateikiama kaip blogybė,  gauna ne verslininkas, o įmonė. Verslininkas, norėdamas jį  panaudoti asmeninėms reikmėms, turi pirmiausiai sumokėti mokesčius valstybei. Teiginys , kad privačiame sektoriuje veikla yra laisvesnė nei viešajame, taip pat yra neteisingas: verslininkai susiduria su daugybe suvaržymų, nesuskaičiuojama tikrintojų armija, su vos ne kasdien besikeičiančiomis verslo sąlygomis. Jau vien tas faktas, kad politiniuose postuose sėdintys ponai mūsų valstybėje bemaž už jokius savo veiksmus neatsako, leidžia teigti, kad darbas versle yra gerokai atsakingesnis, nes ten nuostoliai ne dengiami iš biudžeto, o atveda į tą patį bankrotą. Dar neteko girdėti, kad tai būtų patyrusi kokia nors viešojo administravimo institucija, nors ir kokio bukumo, nekompetetingumo ir nesąžiningumo vadovai jiems vadovautų.

 

Verslininkas privalo turėti savybes, kurios leistų jo verslui judėti į priekį – darbštumą, atsakingumą, taupumą, kūrybiškumą, drąsą rizikuoti. Jis privalo turėti ir vadybinių žinių bei gebėjimų jas taikyti praktikoje. Užimant vadovaujantį postą politikoje, šios savybės ne tik kad reikalingos, bet yra tiesiog būtinos. Be to politikoje atsiranda dar ir specifinis vadovavimo būdas – čia kartais reikia vadovauti ir žmonėms, kurie nėra tau pavaldūs. Kas, jei ne verslininko derybiniai įgūdžiai ir jų taikymo patirtis, gali pasitarnauti atliekant šias pareigas?

 

Taigi, verslininkas politikoje ne blogybė, o kaip tik - siekiamybė. Nes toli gražu ne kiekvienas jų  ryžtasi būti kišamas po ,,padidinamu stiklu“, sekiojamas žurnalistų, gaištantis versle taip brangų laiką posėdžiuose ir t.t.

 

Blogybė politikoje prasideda tada, kai verslininkai, ar kokios nors kitos profesijos atstovai ateina į politiką siekti ne visuotinio gėrio, o asmeninės naudos. Tai yra, užsakymų savo ar artimųjų įmonėms, didesnio uždarbio, nei dirbdami pagal turimą specialybę, ar tiesiog galimybės išvengti bedarbystės.

 

O dar didesnis blogis prasideda, kai verslininkai į valdiškus postus juos ,,prastumia“, skirdami įspūdingas sumas jų pergalės strategų samdymui bei kitų rinkiminės kampanijos išlaidų finansavimui. Tada jie, investavę pinigus į politikus, nori ne tik juos atsiimti, bet ir, natūralu, gauti pelno. O kai politikai nesugeba ar nenori į jų postų pasiekimą investuotus pinigus verslininkams grąžinti, tai konfliktas neišvengiamas. Tada ir atsiranda abipusiai kaltinimai, pereinantys net iki aiškinimosi kokių specialybių ar socialinių grupių atstovai yra labiau  tinkami politikoje dalyvauti.

 

Atsakymas į šį aiškinimąsi tėra vienas: tinkami dalyvauti politikoje yra visų specialybių ir socialinių grupių atstovai. Su sąlyga: jie yra aukštos moralės, nėra įsipareigoję verslo struktūroms ar atskiriems asmenims bei turi šiai veiklai reikalingą kompetenciją.
 

 
 
Contact form

 

rajono gyventojas 2018-12-28 17:44:57 IP: 78.60.77.180

Nesuprantu,ar žmonės užburti,ar visai nesuvokia,kai meras prėjusiais metai tvirtino rajono biudžetą savo tarnybai pasiskyrė 74 tukst.ir daugiau, kai tuo tarpu vaikų dienos centrui, tik 16 tukst,tai kas pareikalavo ataskaitos??? Verslininkai,atneša pelną,moka mokesčius, o šitie balvonai KĄ...TIK RIEJASI...O MIESTAS...???

 

jo 2018-12-09 11:27:54 IP: 78.60.78.146

Vagiantys verslinykai palaikymo iš miesto nesitiki,tai jų paskutinis šansas tampa gilūs kaimai,nelabai suprantantys kas yra kas.Bet manau jau ir kaimiečiai šakes galanda ant vidurį dienos milijonus vagiančių verslinykų.

 

limpopo 2018-12-09 11:06:54 IP: 78.60.157.68

Ar čia ne apie Ačą, kuris tik ir veržiasi į politiką ar tarybą, kad jis ar jo per tarpininkus valdomos įmonės turėtų sau naudos? Prisiminkime, kaip konkursus rajone laimėdavo Agrorema (Ačo svainio firma) - ale žolę prie daugiabučių pjauna už kosminius pinigus. Ir taip toliau. Dabar ir nerimsta, nes pinigai nebeteka, kaip seniau tekėjo.

 

steisė 2018-12-09 10:38:19 IP: 84.15.189.113

įdomu , kas užsakė tokį straipsni.... nei vardo , pavardės

 

apie korupciją 2018-12-09 10:35:18 IP: 78.60.78.146

Kadangi šiandien yra TARPTAUTINĖ KOVOS SU KORUPCIJA DIENA,tai noriu pasveikinti tos kovos lyderį poną Ačą ir jo bendrininkus su šia švente.Kad ir toliau jum sektūsi...

Šios dienos vardadieniai


Redakcija:
+370 654 40945
e.p. info@manoraseiniai.lt


Daugirdo 8, LT-60149 Raseiniai


mob. (8 616) 14 144